Audycja Polskiego Radia z 2009 roku, opublikowana na stronie Ninateka.pl. 

Lipiec. Kanikuły. Społeczeństwo polskie wciąż nie ma poczucia, że pewien świat się kończy. Odbywa się pierwsza polska wyprawa w Himalaje. Władysław Wagner kończy wieloletni rejs dookoła świat. Jednak w prasie pojawiają się już informacje, że Polska przygotowuje się do wojny. W „wielkim świecie politycznym” dzieją się rzeczy groźne: trwają rozmowy anglo-francusko-sowieckie przy jednoczesnym zbliżeniu sowiecko-niemieckim. Trwa pełen napięcia spokój.

Powoli można zauważyć przeistaczanie się literatury w politykę. Umiera Stanisław Baczyński (ojciec Krzysztofa Kamila) – pisarz i historyk literatury, a jednocześnie radykał, bojowiec, lewicowiec, żołnierz frontowy i prawdziwa legenda. Ukazuje się Nuta człowiecza Józefa Czechowicza, z wyraźnym tonem katastroficznym. Ale wychodzą również Koty T.S. Elliota z mistrzowskim humorem i stylem.

W teatrze kończy się sezon 1938/39. Zaplanowano otwarcie nowych scen. W „teatrze letnim” wystawiona zostaje farsa Zgorszenie publiczne z „drugim garniturem aktorskim”, ale ze świetną rolą Jadwigi Zaklickiej. Na scenie Teatru Narodowego króluje repertuar lekki, np. Święty gaj z ukontentowaniem przyjęty przez krytykę. Pod koniec lipca w Teatrze Polskim wystawiono jednak przedstawienie, w którym widać wyraźną reakcję teatru polskiego na to, co dzieje się w Europie. Genewa G.B. Shawa z karykaturami Hitlera, Mussoliniego i Franco, jak mówi Tomasz Mościcki, w pewnym sensie uratowała honor polskiego teatru.

W audycji zostały wykorzystane m.in. fragmenty Dzienników Marii Dąbrowskiej, wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, recenzji Antoniego Słonimskiego.

"Rok 1939. Historia i literatura" to cykl audycji zrealizowanych przez Polskie Radio, w których o wydarzeniach politycznych w 1939 roku opowiada profesor Rafał Habielski, o życiu teatralnym krytyk Tomasz Mościcki, a o tym, co działo się w środowisku literackim mówi profesor Piotr Śliwiński. Ich wypowiedzi przeplatają się z fragmentami kalendarium pochodzącego z Almanachu 1939 wydanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego.