Audycja Polskiego Radia z 2009 roku, prowadzona przez Annę Fuksiewicz z udziałem Wojciecha Pszoniaka. Program opublikowany na stronie Ninateka.pl.

"Portrety X Muzy" to cykl audycji Programu 2 PR o filmie. Reżyserzy, operatorzy, aktorzy i postaci związane z szeroko pojętą sztuką filmową snują biograficzne wspomnienia, opowiadają o zrealizowanych produkcjach lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.

Na ilustracji Wojciech Pszoniak na planie filmu "Twarz anioła". Fotografia Jerzego Troszczyńskiego ze zbiorów Fototeki FINA. 

Wojciech Pszoniak (1942-1920) – polski aktor filmowy i teatralny. Urodził się we Lwowie, dorastał w Gliwicach, a studiował w Krakowie, gdzie ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną (1968). Już w tym czasie występował w Teatrze STU oraz w Starym Teatrze, w którym spotkał swojego mistrza –Konrada Swinarskiego. Zadebiutował w reżyserowanej przez niego Klątwie Stanisława Wyspiańskiego (1968), stworzył niezapomniane kreacje w spektaklach Sędziowie (1968), Sen nocy letniej (1970) czy Wszystko dobre, co się dobrze kończy (1971). W tym czasie Pszoniak spotkał na swojej drodze Andrzeja Wajdę – twórcę, z którym na wiele lat splotą się jego losy. Ich współpraca rozpoczęła się na deskach Starego Teatru (Wierchowieński w Biesach, 1971) i była kontynuowana także na planie filmowym. Szczególną popularność przyniosły aktorowi kreacje Dziennikarza/Stańczyka w Weselu (1972), Moryca Welta w Ziemi obiecanej (1974) i tytułowa w Korczaku (1990). Praca pod kierunkiem Wajdy owocowała również dalszymi spektaklami w tym głośną Sprawą Dantona (1975), w której Pszoniak zagrał Robespierre’a. Występował także w Blaszanym bębenku Volkera Schlöndorffa (1979) oraz w Austerii Jerzego Kawalerowicza (1982). W roku, w którym odbyła się premiera tego ostatniego filmu wyjechał do Francji, gdzie mieszka do dziś. Od tego czasu występuje na deskach teatrów francuskich oraz w filmach zagranicznej produkcji. Największy rozgłos przyniosły mu role w Królu Ubu w reżyserii Rolanda Topora (1992) oraz w Sklepie na rogu ulicy Jean-Jacques’a Zibermanna (2001). Laureat wielu nagród w tym za pierwszoplanową rolę męską w filmie Ziemia obiecana na 2. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, za najlepszą rolę męską (Danton) na 7. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fabularnych w Montrealu (1983) oraz Order Zasługi Republiki Francuskiej za wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury (2008). Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1975), Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2011).