Biogram Postaci z tego okresu
 Adam (w zakonie Albert) Chmielowski h. Jastrzębiec      "Portret Adama Chmielowskiego" Cypriana Dylczyńskiego, frag. obrazu olejnego z 1865 roku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Adam (w zakonie Albert) Chmielowski h. Jastrzębiec  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
Biogram naukowy jest dostępny wyłącznie w drukowanej wersji PSB. Zapraszamy do zapoznania się z innymi dostępnymi materiałami.
 
 
 

  

 
 

Powiązane zdjęcia

 

Powiązana pozycja biblioteki

Zw wspomnień o bracie Albercie, 1934,
Dostępne na: polona.pl
Zw wspomnień o bracie Albercie. 1934,
Dostępne na: polona.pl

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

zakon jezuitów, powstanie styczniowe 1863, działalność charytatywna, pobyt w Monachium, niewola austriacka, gimnazjum realne w Warszawie, studia w Paryżu, utrata wczesna ojca, niewola rosyjska, rana w boju (ciężka), malarstwo religijne, Korpus Kadetów w Petersburgu, dziecko najstarsze w rodzinie, przemiany duchowe, publikacje religijne, przeniesienie prochów, wystawy malarskie w Krakowie, rodzeństwo - 3 (w tym brat), uniwersytet w Gandawie, Akademia Sztuk Pięknych w Monachium, utrata nogi, choroba - rak żołądka, pomoc ubogim, herb rodu Jastrzębców, działalność konspiracyjna w zaborze rosyjskim, przyjaźnie wśród artystów, patronat roku Sejmu RP, patroni szkół, zakon franciszkanów, kanonizacja przez Jana Pawła II, święci, poczet świętych polskich, stypendia rządu rosyjskiego, Instytut Politechniczny i Rolniczo-Leśny w Puławach, bitwa pod Grochowiskami 1863, śmierć w opinii świętości, Order Odrodzenia Polski (II RP, Wielka Wstęga), patronat nad miastem, zakładanie zgromadzeń zakonnych, przyjaźń z Maksymilianem Gierymskim, początki impresjonizmu polskiego, ucieczka z więzienia austriackiego, nowicjat w Starej Wsi, zakon Św. Franciszka, trzeci, bohaterowie filmów biograficznych, bohaterowie słuchowisk radiowych, patroni szlaków turystycznych, patroni ulic w dziesiątkach miast, patroni kościołów, patroni domów opieki, Cmentarz Rakowicki w Krakowie - zm. 1901-1950, osoby z seriali biograficznych (zm. od 1801), serial "Modrzejewska", osoby z filmów biograficznych, film "Brat naszego Boga", osoby na medalach (zm. 1901-1950), osoby na znaczkach pocztowych polskich (zm. 1901-1925), twórczość malarska (zmarli 1901-1925), osoby na pomnikach (zm. 1901-1925), patroni fundacji
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Chmura tagów

Postaci powiązane

 

Maksymilian Gierymski

1846-10-09 - 1874-09-16 malarz
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Marian Rapacki

1884-02-07 - 1944-09-16
prezes Społem
 

Aleksander Czajewicz

1843-12-04 - 1926-08-03
matematyk
 

Piotr Klemens Kantecki

1851-05-19 - 1885-10-14
historyk
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Kalecki

1899-06-22 - 1970-04-18
ekonomista
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.