Biogram Postaci z tego okresu
 Andrzej Krzycki h. Kotwicz      Andrzej Krzycki, Prymas Polski. Portret znajdujący się w zbiorach Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Źródło kopii cyfrowej: Kuria Metropolitalna w Gnieźnie.

Andrzej Krzycki h. Kotwicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
Biogram naukowy jest dostępny wyłącznie w drukowanej wersji PSB. Zapraszamy do zapoznania się z innymi dostępnymi materiałami.
 
 
 

Poniższa nota biograficzna pochodzi z Pocztu Prymasów Polski opublikowanego przez Kurię Metropolitalną w Gnieźnie na stronie www.prymaspolski.pl.

 

Andrzej Krzycki

 

Syn Mikołaja i Anny Tomickiej, córki chorążego poznańskiego Mikołaja, rodzonej siostry Piotra Tomickiego, podkanclerzego koronnego i biskupa krakowskiego, urodził się 7 lipca 1482 r. w Krzycku Małym. Po wczesnej stracie rodziców opieką Andrzeja kierował brat Mikołaj. Początkowe kroki w edukacji przyszłego Prymasa nie są potwierdzone źródłowo, przypuszczalnie pobierał nauki w Poznaniu, a następnie na Uniwersytecie Krakowskim. Dalszy, znany już etap kształcenia młodego Krzyckiego, wiódł przez studia prawa kanonicznego na uniwersytetach w Paryżu oraz Bolonii. Wczesna droga kariery upłynęła Krzyckiemu pod auspicjami biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego oraz wuja Piotra Tomickiego. Za ich sprawą możliwe okazało się uzyskanie pierwszych godności kościelnych: w 1504 r. kanonii poznańskiej, w 1507 r. kanclerstwa poznańskiego, trzy lata później tamtejszej scholasterii, w 1512 r. zaś scholasterii płockiej i kanonii krakowskiej. Po ustąpieniu Jana Konarskiego w 1520 r. administrował diecezją poznańską. Sakrę biskupią otrzymał w 1523 r. po przekazaniu mu biskupstwa w Przemyślu piastowanego do 1527 r., kiedy to przeniesiony został do Płocka. Po śmierci Macieja Drzewickiego, z polecenia królewskiego 29 października 1535 r., kapituła dokonała wyboru Krzyckiego na arcybiskupa gnieźnieńskiego, potwierdzonego w połowie listopada przez papieża. Uroczysty ingres odbył się 21 kwietnia 1536 r. W Gnieźnie przebywał zaledwie do 5 maja, regulując jedynie doraźne sprawy. Zajęty interesami państwa i trawiony chorobą, więcej nie pojawił się w stolicy metropolitalnej. Związki Krzyckiego z dworem Zygmunta Starego rozpoczęły się, gdy trafił nań w charakterze nadwornego poety, ale już w 1515 r. został sekretarzem królewskim. Po przybyciu królowej Bony w 1517 r. stał się jednym z jej najbardziej zaufanych stronników. Krzyckiemu właśnie przypisywany jest istotny udział m.in. w zhołdowaniu Zakonu Krzyżackiego w 1525 r., koronacji Zygmunta Augusta w 1530 r. czy doprowadzeniu do zawarcia pokoju z Turcją w 1533 r. Na niwie kościelnej nie było mu dane rozwinąć szerszej działalności. Przeprowadzone przez niego dwa synody diecezjalne uzupełnione zostały budową nowej katedry w Płocku, wsparciem udzielanym fundacji nowych kościołów, wizytacjami, jak również podejmowaniem działań przeciw heretykom. Słynący głównie z humanistycznej poezji, Andrzej Krzycki utrzymywał stały listowny kontakt z największymi umysłami swoich czasów. Niemała musiała być również stworzona przez niego biblioteka, w której do oznaczania swoich ksiąg używał jednego z najstarszych w Polsce ekslibrisów. Prymas zmarł 10 maja 1537 r. w Krakowie, pochowany został 9 lipca w podziemiach katedry gnieźnieńskiej.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.