INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Cyriak Moller  

 
 
2 poł. XVI w. - 1 poł. XVII w.
Biogram został opublikowany w 1976 r. w XXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Moller (Mollerus, Möller) Cyriak (XVI/XVII w.), nauczyciel i rektor gimnazjum kalwińskiego w Wilnie, poeta, tłumacz. Pochodził z Lewoczy na Węgrzech, w r. 1589 był już na Litwie, mając za sobą studia zakończone magisterium sztuk wyzwolonych. Ok. r. 1590 został nauczycielem (zapewne retoryki wraz z poetyką) w kalwińskim gimnazjum w Wilnie, w r. 1599 był rektorem tegoż gimnazjum, z którym pozostał związany do r. 1605. M. był autorem okolicznościowych wierszy łacińskich, m. in. na cześć Jana Liciniusa Namysłowskiego (zamieszczonych w zbiorze jego „Sentencji” wydanych w r. 1589 w Łosku), żałobnego poematu z okazji śmierci wojewody smoleńskiego Jana Abramowicza (w zbiorowym wydaniu „Iusta funebria” 1602). W r. 1604 wydał Epicedion in obitum Krzysztofa I Radziwiłła zwanego Piorunem, dedykując go synom zmarłego – Januszowi i Krzysztofowi. Głównym dziełem M-a był niemiecki przekład „Apologii więtszej” Marcina Krowickiego wydany w Wilnie w r. 1602, pt. „Apologia das ist Verantwertung…”. Tłumaczenie dedykował M. burgrabiemu, burmistrzowi i rajcom miasta Rygi. W przedmowie uzasadniał swój wybór nie tyle nowością tłumaczonego dzieła, ile jego aktualnością i użytecznością polemiczną.

 

Estreicher, XIV, XX, XXII, XXIII; Lelewel J., Bibliograficznych ksiąg dwoje, Wil. 1826 II 190; Enc. Org.; – Barycz H., Marcin Krowicki, „Reform. w Pol.” T. 3: 1924 s. 44–5; tenże, Z epoki renesansu, reformacji i baroku, W. 1971; Brückner A., Różnowiercy polscy, W. 1962; Łukaszewicz J., Dzieje kościołów wyznania helweckiego w Litwie, P. 1842–3 I 143, II 166; Maciejowski, Piśmiennictwo pol., III.

Stanisław Tworek

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Wężyk

1575 - 1638-05-27
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.