Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Odrowąż ze Sprowy (Sprowski)     

Jan Odrowąż ze Sprowy (Sprowski)  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
Biogram naukowy jest dostępny wyłącznie w drukowanej wersji PSB. Zapraszamy do zapoznania się z innymi dostępnymi materiałami.
 
 
 

Syn Jana, starosty sandomierskiego, urodził się ok. 1411 r. Od 1426 r. studiował na uniwersytecie w Krakowie, w źródłach od 1431 r. występuje jako bakałarz artium. Jeszcze przed rozpoczęciem studiów został kanonikiem kruszwickim (w 1421 r.), następnie w 1434 r. kanonikiem krakowskim i proboszczem w Chlewiskach, w 1440 r. kanonikiem gnieźnieńskim, cztery lata później prepozytem skalbmierskim, w 1449 r. kanonikiem poznańskim, w 1451 r. zaś prepozytem sandomierskim. Wszystkie beneficja uzyskał dzięki pracy w kancelarii królewskiej, w latach 1423–1444 występuje na dokumentach królewskich z tytułem notariusza, najwyższego notariusza oraz sekretarza. W 1453 r. król poparł jego kandydaturę na arcybiskupa gnieźnieńskiego. Już jako nowy Prymas uczestniczył w zaślubinach Kazimierza Jagiellończyka z Elżbietą Habsburżanką i w 1454 r. dokonał jej koronacji w katedrze na Wawelu. Jego rządy archidiecezją przypadły na czas wojny trzynastoletniej i miało to ogromny wpływ zarówno na nieobecność Prymasa w Gnieźnie, jak i stan dóbr kościelnych. W związku z tym Prymas podejmował rozliczne działania w celu obrony stanu posiadania arcybiskupstwa, ale również obyczajów duchowieństwa. W tym m.in. celu w 1459 r. zwołał synod prowincjonalny do Gniezna, a także wydał dekret pozwalający przyjąć na godność kanonicką dwie osoby nieszlacheckiego pochodzenia, jednak posiadające stosowne (akademickie) wykształcenie. Tę decyzję poparł również odpowiednim dokumentem papież Pius II. W 1460 r. ufundował przy katedrze gnieźnieńskiej kaplicę Zwiastowania, dziś pod wezwaniem Bożego Ciała. W czasie swojego pontyfikatu, mimo rozlicznych wyjazdów w orszaku królewskim, aż trzykrotnie zwoływał synody prowincjonalne. Pierwszy w 1456 r., kolejny w 1457 r., ostatni, wspomniany wyżej, w 1459 r. Prymas zmarł na zamku w Uniejowie 14 kwietnia 1464 r., jego ciało sprowadzono do Gniezna i pochowano 21 kwietnia w kaplicy, której był fundatorem.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Stanisław Odrowąż ze Sprowy (Sprowski) h. Odrowąż

2 poł. XV w. - między 9 IX 1542 a 11 III 1543 wojewoda ruski
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Grzegorz z Sanoka

około 1407 - 1477-01-29
arcybiskup lwowski
 

Mikołaj Trąba h. Trąby

około 1358 - 1422-12-04
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.