Biogram Postaci z tego okresu
 Kazimierz III Wielki     

Kazimierz III Wielki  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
Biogram naukowy jest dostępny wyłącznie w drukowanej wersji PSB. Zapraszamy do zapoznania się z innymi dostępnymi materiałami.
 
 
 

Kazimierz III Wielki, z dyn. Piastów, ur. 30 IV 1310, zm. 5 XI 1370, Kraków, król Polski, syn Władysława I Łokietka i Jadwigi, córki Bolesława Pobożnego; dążył do wzmocnienia i przywrócenia całości Królestwa Polskiego, opierając się na sojuszu z Węgrami i papiestwem; 1335 uzyskał od Jana Luksemburskiego zrzeczenie się roszczeń do korony polskiej; 1339 w Wyszehradzie zawarł z królem węgierskim Karolem Robertem układ, w myśl którego w razie bezpotomnej śmierci Kazimierza III Wielkiego tron polski miał przypaść Andegawenom; 1343, nie mogąc wyegzekwować wyroku sądu papieskiego z 1339, zawarł z Krzyżakami pokój kaliski. Wzmocnił swe wpływy na Pomorzu Zachodnim przez zawarcie 1343 przymierza z książętami wołogoskimi; córkę Elżbietę wydał za Bogusława V, a następnie adoptował ich syna Kaźka słupskiego (Kazimierza IV), przeznaczając go na tron polski po Ludwiku Węgierskim; dążąc do odzyskania Śląska, objął 1341 w zastaw Namysłów, Kluczbork, Byczynę, Wołczyn, 1343 opanował Wschowę, 1345–48 walczył bezskutecznie z Czechami (pokój w Namysłowie). W 1349–52 opanował, przy pomocy węgierskiej, większość Rusi Halicko-Wołyńskiej, 1355 potwierdził prawa Andegawenów do sukcesji w Polsce; 1356 podporządkował sobie Mazowsze, 1366 — ziemię bełską, chełmską, Włodzimierz i Podole, jako lenna; 1365 zhołdował Santok i Drezdenko, 1368 odzyskał od Brandenburgii część Nowej Marchii. W polityce wewnętrznej dążył do centralizacji rządów (oparcie się na dobieranej przez króla radzie królewskiej oraz na urzędzie starostów); pokonał opozycję wielkopolską pod przywództwem Maćka Borkowica; popierał kolonizację wewnętrzną, rozwój miast, rzemiosła, handlu i górnictwa, głównie w Małopolsce; przeprowadził kodyfikację prawa zwyczajowego (statuty wiślickie i piotrkowskie); 1334 wydał przywilej dla Żydów; uporządkował podatki oraz dokonał reformy monetarnej; podniósł stan obronności kraju, budując ok. 50 zamków; 1364 założył w Krakowie pierwszy w Polsce uniwersytet. O znaczeniu Kazimierza III Wielkiego w Europie świadczy powierzenie mu roli rozjemcy w sporze Luksemburgów z Habsburgami, a także zjazd wielu władców europejskich, który odbył się 1364 w Krakowie.

Z. KACZMARCZYK Polska czasów Kazimierza Wielkiego, Kraków 1964;

J. Wyrozumski Kazimierz Wielki, Wrocław 1982;

J. Kurtyka Królestwo Polskie Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego w świetle najnowszych badań, Kraków 2001.

Treść biogramu pochodzi z bazy wiedzy WN PWN, zobacz także: Encyklopedia PWN (https://encyklopedia.pwn.pl), Słowniki języka polskiego (https://sjp.pwn.pl), i Słowniki obcojęzyczne (https://translatica.pl).

 

 

 
 

Powiązane zdjęcia

 

Powiązana pozycja biblioteki

Obrazki z życia znakomitych Polaków i Polek. [Z.] 1, Wiek XIV i XV : Kazimierz Wielki, Jadwiga, Grzegorz z Sanoka, Jan Długosz, Mikołaj Kopernik, 1916,
Papi Jadwiga Teresa
Dostępne na: polona.pl
Papi Jadwiga Teresa. Obrazki z życia znakomitych Polaków i Polek. [Z.] 1, Wiek XIV i XV : Kazimierz Wielki, Jadwiga, Grzegorz z Sanoka, Jan Długosz, Mikołaj Kopernik. 1916,
Dostępne na: polona.pl

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

skandale obyczajowe, dziecko najmłodsze w rodzinie, śmierć po nieszczęśliwym wypadku, tworzenie uniwersytetu, Akademia Krakowska, fundacje kościelne, małżeństwa - 4, dzieci - 5 córek, rozwój miast, zamek na Wawelu, chrystianizacja Litwy, grób w katedrze na Wawelu, wojny z Krzyżakami, władcy Polski, dynastia Piastów, Piastowie kujawscy, poczet królów Polski, układ pokojowy w Kaliszu 1343, kodyfikacja prawa polskiego, brak syna, rodzeństwo - 5 (w tym 2 braci), teść - książę litewski, bitwa pod Płowcami 1331, koronacja Kazimierza III Wielkiego 1333, procesy z Krzyżakami, wojny z Litwinami, reformy wojskowe, reformy skarbowe, wypadek na polowaniu, choroba - złamanie nogi, osoby z dzieł Bacciarellego, patroni jednostek wojskowych, wojny o Księstwo Halicko- Włodziemierskie, osoby na banknotach, ojciec - król Polski, osoby z serialu "Korona Królów", patroni mostów, patroni parków, patroni placów w Gdańsku, bohaterowie filmów biograficznych, patroni szlaków turystycznych, osoby na znaczkach pocztowych polskich (zm. do 1500), osoby na medalach (zm. do 1500), osoby na monetach NBP (zm. do 1800), osoby z dzieł Wojciecha Gersona, osoby z dzieł Matejki (zm. do 1500), patroni ulic w setkach miast, patroni placów w wielu miastach, patroni placów w Krakowie, patroni placów w Tarnowie, patroni osiedli mieszkaniowych, patroni placów miejskich, patroni tramwajów w Bydgoszczy, osoby na muralach (zm. do 1800), królowie z dynastii Piastów, dwór węgierski, małżeństwo bigamiczne, bohaterowie komiksów (główni), osoby z gier komputerowych, pomnik w Bydgoszczy, pomnik w Krakowie, osoby na pomnikach (zm. do 1500), patroni fundacji, patroni alkoholi, osoby z dzieł Artura Szyka
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
Biogram zrealizowany w ramach programu "Niepodległa". niepodlegla.PNG

Chmura tagów

Postaci powiązane

 

Władysław I Łokietek

1260-1261 - 1333-03-02 król Polski
 

Jadwiga (Żagańska)

ok. poł. XIV w. - 1390-03-27 królowa Polski
 
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Mikołaj z Bogorii h. Bogoria

brak danych - pod koniec 1338
wojewoda krakowski
 

Otto z Pilicy (z Pilczy, Pilecki) h. Topór

XIV w. - między 2 III 1384 a 9 IX 1385
wojewoda sandomierski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Mikołaj Trąba h. Trąby

około 1358 - 1422-12-04
prymas Polski
 

Mikołaj Wierzynek młodszy

okolo przełomu XIII i XIV w. - 1368
kupiec
 

Esterka

XIV w. - XIV w.
postać legendarna
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.