Biogram Postaci z tego okresu
 Maria Salomea Skłodowska-Curie      Maria Skłodowska-Curie, pokolorowana fotografia Henri Manuela z ok. 1920 r.

Maria Salomea Skłodowska-Curie  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

 
 
 
Spis treści:
 
 
Biogram naukowy jest dostępny wyłącznie w drukowanej wersji PSB. Zapraszamy do zapoznania się z innymi dostępnymi materiałami.
 
 
 

  

 
 

Powiązane zdjęcia

 

Powiązane ciekawostki

 
 

Powiązana pozycja biblioteki

Badanie ciał radioaktywnych,
Skłodowska-Curie Maria Salomea
Dostępne na: wolnelektury.pl
Skłodowska-Curie Maria Salomea. Badanie ciał radioaktywnych.
Dostępne na: wolnelektury.pl

Kalendarium

1867

07 XI

przychodzi na świat w Warszawie w rodzinie nauczycielskiej
1883

kończy ze złotym medalem III Żeńskie Gimnazjum Rządowe w Warszawie
1891

rozpoczyna studia na paryskiej Sorbonie
1893

otrzymuje na Sorbonie licencjat z fizyki z pierwszą lokatą
1895

wychodzi za mąż za uczonego francuskiego Pierre'a Curie
1898

odkrywa wraz z mężem dwa nowe pierwiastki polon i rad
1903

dostaje wraz ze swym mężem i z Henrim Becquerelem Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości
1906

w wypadku ginie jej mąż Pierre Curie, Maria obejmuje kierownictwo katedry fizyki na Sorbonie i zostaje pierwszą kobietą profesorem na tej uczelni
1911

07 XI

otrzymuje po raz drugi Nagrodę Nobla, tym razem w dziedzinie chemii, za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu oraz za badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych 
1912

otrzymuje doktorat honoris causa Szkoły Politechnicznej we Lwowie (późniejszej Politechniki Lwowskiej)
1916

 jako jedna z pierwszych kobiet uzyskuje prawo jazdy
1921

wyrusza w podróż do Stanów Zjednoczonych, aby zebrać pieniądze na zakup radu dla Instytutu Radowego
1922

otrzymuje doktorat honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego
1924

otrzymuje doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego
1926

dostaje doktorat honorowy Politechniki Warszawskiej
1929

odbywa podróż po USA zbierając pieniądze na zakup radu dla Instytutu Radowego w Warszawie
1932

uczestniczy w otwarciu Instytutu Radowego w Warszawie
1934

04 VII

umiera w Passy w zachodniej Francji z powodu chorób związanych z napromieniowaniem
1995

20 IV

jej szczątki zostają przeniesione do paryskiego Panteonu

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

skandale obyczajowe, Polska Akademia Umiejętności, pasja do nauki, dzieci - 2 córki, gimnazjum w Warszawie, wychowanie patriotyczne, dziecko najstarsze w rodzinie, badania chemiczne, uniwersytet w Paryżu, utrata wiary, Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie, praca guwernera, nagroda Nobla, honorowe obywatelstwo Warszawy, NIEPODLEGŁA nauka, pochodzenie ze zubożałej szlachty, rodzeństwo - 4 (w tym brat), wojna światowa 1914, odkrycia naukowe, Uniwersytet Latający, miłość nieszczęśliwa, Instytut Radowy, doktorat honorowy x4, doktorat honorowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, postać uniwersalna, doktorat honorowy Politechniki Warszawskiej, doktorat honorowy Politechniki Lwowskiej, doktorat honorowy uniwersytetu w Poznaniu, NIEPODLEGŁA chemia, herb rodu Dołęgów, Rosyjska Akademia Nauk w Petersburgu, Akademia Nauk (Czeska), patronat roku Sejmu RP, pomnik w parku Jordana w Krakowie, osoby na banknotach, ojciec - nauczyciel, patroni mostów, patroni szkół wyższych, Order Orła Białego (Prez. Duda, pośmiertnie), osoby na medalach (zm. 1901-1950), rodzina Skłodowskich (ze Skłodów) h. Dołęga, patroni taksonów świata ożywionego, bohaterowie filmów biograficznych, bohaterowie seriali biograficznych (główni), bohaterowie słuchowisk radiowych, patroni ciał niebieskich, patroni samolotów, osoby na znaczkach pocztowych zagranicznych, patroni ulic w setkach miast, patroni placów w wielu miastach, patroni placów miejskich, patroni kraterów w kosmosie, patroni sal, badania naukowe, patroni szkół, patronat roku Senatu RP, pomnik w Warszawie, muzeum biograficzne, osoby z seriali biograficznych (zm. od 1801), serial "Maria Curie" (1990), osoby na monetach NBP (zm. w XX w.), osoby na znaczkach pocztowych polskich (zm. 1926-1950), osoby ze spektaklu "Iskry Niepodległej", bohaterowie komiksów (główni), patroni szpitali, osoby na pomnikach (zm. 1926-1950), pomnik w Krakowie, osoby z dzieł Dunikowskiego, pomnik w Lublinie, pomnik poza granicami Polski, osoby z oper, osoby na muralach (zm. 1901-1950)
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Chmura tagów

Postaci powiązane

 

Józef Skłodowski h. Dołęga

1804-03-19 - 1882-08-21 pedagog
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Karol Miarka

1856-06-11 - 1919-05-12
drukarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Franciszek Kostrzewski

1826-04-19 - 1911-09-30
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.