W 1918 roku zakończyła się I Wojna Światowa, która trwała ponad 4 lata i pochłonęła życie milionów ludzi. Dla Niemiec był to rok coraz większych strat i wyczerpania. Bitwy nad Marną i pod Amiens ostatecznie przesądziły o klęsce Niemiec. W kraju narastały protesty wobec dalszego prowadzenia wojny. W tej sytuacji nowy kanclerz Niemiec, Max von Baden, zmuszony był zwrócić się do Ententy z prośbą o rozejm. Alianci, zmęczeni wojną i obawiający się rewolucji w Niemczech, zgodzili się na pokój.

Rozejm zawarto 11 listopada w  Compiègne. Przewidywał on  m.in.: wycofanie wojsk niemieckich z okupowanych terytoriów, wydanie aliantom ciężkiego sprzętu wojskowego, okupację Nadrenii przez wojska alianckie, reparacje wojenne od Niemiec.  Rozejm oznaczał dla Niemiec klęskę i kapitulację. Skutki rozejmu były dalekosiężne i miały ogromny wpływ na kształt powojennego świata.  Niemcy utraciły znaczną część terytorium i zostały zobowiązane do zapłaty reparacji. Na gruzach Austro-Węgier, imperium osmańskiego i carskiej Rosji powstało wiele nowych państw, m.in. Polska, Czechosłowacja, Jugosławia i Węgry. Wojna miała też głębokie skutki społeczne, doprowadziła m.in. do emancypacji kobiet i wzrostu nastrojów rewolucyjnych.

Zakończenie wojny na zawsze odmieniło układ sił na arenie międzynarodowej. Stało się początkiem nowego okresu w historii, naznaczonego dążeniem do pokoju i stabilności.  Do dziś I Wojna Światowa jest pamiętana jako jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii ludzkości.