Austria, jako kontynuatorka Austro-Węgier, uznanych za współwinne wybuchu wojny, została zmuszona do traktatowego potwierdzenia licznych strat terytorialnych. Na rzecz Czechosłowacji Austria oddała Czechy, Morawy, Śląsk Opawski i część Cieszyńskiego. Na rzecz Królestwa Serbów Chorwatów i Słoweńców (późniejszej Jugosławii) straciła część Krainy, południową Styrię, Dalmację oraz Bośnię i Hercegowinę, na rzecz Rumunii Bukowinę, na rzecz Włoch południowy Tyrol, zachodnią Krainę oraz Pobrzeże z Triestem i Istrią, na rzecz Polski Galicję i część Śląska Cieszyńskiego (Traktat ziem tych Polsce nie przydzielił, lecz zarezerwował mocarstwom prawo dysponowania nimi, co formalnie zostało dokonane w roku 1923). 

Traktat zawierał specjalne zobowiązanie się Austrii do nierezygnowania z niepodległości, co miało być barierą wobec możliwości zjednoczenia z Niemcami.  Armia austriacka została zredukowana do 30 tys. ochotników, bez broni ciężkiej i lotnictwa. Przewidziano też obowiązek wypłacenia przez Austrię odszkodowań wojennych i zwrotu zagrabionych dzieł sztuki. Traktat został przekreślony przez Anschluss Austrii dokonany przez III Rzeszę w 1938 roku.

(Na zdjęciu: Premier Francji Georges Clemenceau i premier Anglii David Lloyd George podczas defilady w dniu podpisania traktatu pokojowego z Austrią w Saint-Germain 10 września 1919 r., źródło: NAC).