2017.12.12 Warszawa | Prezes Rady Ministrów przedstawił program działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. Fotografia udostęponiona przez Kancelarię Premiera Rady Ministrów.

MOWA CYTATÓW

 
Nowy premier Mateusz Morawiecki, wygłaszając w Sejmie 12 grudnia 2017 roku swoje expose, odwołał się do wielu sławnych Polaków, którzy są bohaterami naszego Portalu. Szef rządu w trakcie tego najważniejszego w swoim życiu przemówienia powiedział: „Myślą przewodnią, która przyświeca mi przy wszystkich działaniach, taką naczelną ideą i dewizą jest zawołanie Wyspiańskiego: "Polska to wielka rzecz". Nawiązując do sukcesu planu „odpowiedzialnego rozwoju” premier przywołał ojca polskiej niepodległości Józefa Piłsudskiego: „W 150 rocznicę urodzin Marszałka mogę Wysokiej Izbie powiedzieć, że dokonaliśmy tego dzięki realizacji jego formuły: „romantyzm celów i pozytywizm środków”. Wielokrotnie w swym przemówieniu wymienił prezydenta Lecha Kaczyńskiego, m.in. w kontekście jego wizji polityki międzynarodowej: „Prezydent Lech Kaczyński uważał, że dla Polski źródłem siły jest Europa Środkowa. Tylko Polska z własną polityką regionalną w sojusz z USA, otwarta na wszystkie państwa Europy Środkowej, może być ważnym członkiem Unii i podmiotem w stosunkach międzynarodowych. Uważał też, że Polska powinna stawiać przed sobą ambitne cele, takie jak na przykład członkostwo w G20, jak bycie jednym z głównych architektów Unii Europejskiej, filarem NATO czy liderem Trójmorza”. Mówiąc o reformie edukacji użył premier sławnego cytatu z Jana Zamoyskiego: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Odnosząc sie do kwestii potrzeby budowy milionów nowych mieszkań, rzucił do posłów opozycji, którzy naśmiewali się z jego zapowiedzi: „Chłopcy przestańcie, bo się źle bawicie. Dla was to jest igraszką, nam idzie o życie”. Był to cytat z wiersza Ignacego Krasickiego „Dzieci i żaby” z tomiku „Bajki nowe”. W expose nie mogło zabraknąć nawiązania do nauczania Jana Pawła II. Premier przypomniał słowa największego z Polaków mówiąc o naszej odpowiedzialności przed historią i przyszłością: "Jan Paweł II mówił, że wolność nie jest nam dana tylko jest zadana i tak samo rzecz ma się z Polską. Jeśli szczęśliwie dziś ją mamy to jest ona dla nas przede wszystkim wielkim zadaniem i wielkim zobowiązaniem”. Na koniec premier przypomniał słowa poety czasu wojny, mówiąc: „Chyba wszyscy marzymy o Polsce bezpiecznej, Polsce silnej i uczciwej. Chciałbym to marzenie wspólnie z państwem zrealizować. Krzysztof Kamil Baczyński wołał: „Z naszych to ramion, czy tak czy siak, wytryśnie Polska wolna jak ptak”. Dodam – Polska solidarna jak miłość, Polska prawa i sprawiedliwa, na pożytek nam i przyszłym pokoleniom, na chwałę Bogu”. Informacje i materiały o wymienionych powyżej i innych wielkich Polakach znajdziesz na dalszych stronach naszego Portalu.
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.