MISTRZYNI ZE SZCZEREGO ZŁOTA

 
Wystawa „Konopacka z radości życia” w Galerii „-1” Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, czynna od 31 lipca do 30 września 2018 roku. Wystawa dotyczy pierwszej z naszych mistrzyń olimpijskich, która była niezwykłą kobietą - nie tylko silną i odważną, ale też uroczą i elegancką. W trakcie swojej kariery sportowej zdobyła 26 razy tytuł mistrzyni Polski, 7 razy biła rekordy świata, 56 razy poprawiała rekordy Polski. Swój złoty medal zdobyła 10 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Chciała zainspirować tym sukcesem młode dziewczęta i chłopców do uprawiania sportu. Mawiała: "Sportu bez entuzjazmu nie rozumiem. By w sporcie osiągać sukcesy, trzeba go uprawiać con amore". Ta wszechstronnie utalentowana sportsmenka trenowała wiele dyscyplin m.in.: rzut dyskiem, pchnięcie kulą, skok wzwyż, rzut oszczepem. Startowała w trójboju, pięcioboju, sztafecie 4x100 metrów. Sportem zaczęła zajmować się w sposób naturalny, spontaniczny, z ciekawości i radości życia. Jej sukcesy sportowe nie były jedynym jej dokonaniem życiowym. W wielu sferach wyrastała ponad przeciętność. Na wystawie można dowiedzieć się np. o sensacyjnej roli jaką odegrała u boku swego męża płk Ignacego Matuszewskiego we wrześniu 1939 roku w ewakuacji złota Banku Polskiego przez Rumunię i morze do Francji. To ona osobiście kierowała jedną z ciężarówek, która wywiozła polski skarb, aby nie wpadł on w ręce hitlerowców i mógł nadal służyć sprawie polskiej. Wystawa jest bezpłatna, skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Towarzyszą jej warsztaty i spotkania. Jednym z tych wydarzeń była promocja książki dr Marii Rotkiewicz „Z radości życia. Halina Konopacka”. Praca ta jest pierwszą do tej pory tak obszerną i bogato ilustrowaną biografią naszej pierwszej mistrzyni. Jej promocja odbyła się 31 lipca 2018 roku, czyli dokładnie 90 lat od zdobycia przez nią pierwszego, złotego medalu olimpijskiego dla Polski podczas igrzysk IX Olimpiady w Amsterdamie w rzucie dyskiem. Ambasadorami wystawy w Muzeum Sportu i Turystyki są wielcy następcy Haliny Konopackiej: Anita Włodarczyk, Otylia Jędrzejczak, Renata Mauer-Różańska, Tomasz Majewski, Piotr Małachowski, Grażyna Rabsztyn, Jacek Wszoła, Oktawia Nowacka, Malwina Kopron, Tomasz Kucharski, Łukasz Krawczuk. Nadzwyczajny Patronat nad wydarzeniami sprawowała do niedawna największa dama polskiego sportu, 7-krotna medalistka olimpijska, ś.p. Irena Szewińska.
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.