Samo to miejsce odegrało symboliczną rolę w historii Polski.  Po sporze o kształt najważniejszych władz wojskowych w maju 1923 r. Piłsudski złożył dymisję ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego i wycofał się z życia publicznego właśnie do Sulejówka. Dworek Milusin na trzy lata stał się wtedy jego domem oraz miejscem pracy i spotkań. Tam powstały książki: „Moje pierwsze boje”, „Rok 1920”, „O wartości żołnierza legionów”, „Rok 1863” i „Wspomnienia o Gabrielu Narutowiczu”. 

Kompleks muzealno-edukacyjny w Sulejówku obejmować będzie dwie części:  historyczną i nowoczesną.  Sam gmach powstającego obecnie muzeum składać się będzie z trzech modułów o powierzchni całkowitej blisko 11 tysięcy metrów, z czego 6 tysięcy metrów to powierzchnia użytkowa.  Większość budynku ekspozycyjnego, bo aż cztery kondygnacje,  będzie pod ziemią.   Budynek o konstrukcji żelbetowej wykonany zostanie z betonu architektonicznego.  Wystawa muzealna składać się będzie z sześciu bloków tematycznych dotyczących Marszałka,  ukazanego na szerokim tle historyczno-społecznym. Wystawa podzielona będzie na pięć galerii chronologicznych, zatytułowanych: Ziuk, Wiktor, Komendant, Naczelnik i Marszałek, oraz szóstej galerii – Symbol – odnoszącej się do dziedzictwa ojca niepodległości oraz narosłych wokół jego postaci mitów i legend.  Gmach wkomponowany jest w kompleks muzealny,  w skład którego wchodzą także obiekty historyczne, w tym zabytkowy dworek Milusin, tak zwany Drewniak, willa Bzów i ogród. Dworek  zaprojektowany przez Kazimierza Skórewicza, zakupiono dla Marszałka ze składek żołnierzy polskich.  W czasach komunistycznych w dworku mieściło się przedszkole.  Drewniak, który nabyła w 1921 roku Aleksandra Piłsudska,  był pierwszym domem rodziny Piłsudskich w Sulejówku. W Willi Bzów znajdowała się za czasów Marszałka wartownia. Całość kompleksu z ogrodem ma powierzchnię około 4 ha.

Muzeum w Sulejówku będzie kontynuatorem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Warszawie, które działało do 1939 roku w Belwederze.    Umowę na współprowadzenie nowego muzeum zawarły w 2008 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego.  Prace przy samej budowie ruszyły jednak dopiero blisko dekadę później w 2016 roku.  Kamień węgielny pod budowę wmurował prezydent Andrzej Duda. Inwestycja będzie gotowa w maju 2019 roku.

Kompleks będzie mógł przyjąć ponad 100 tysięcy zwiedzających rocznie. Koszt budowy szacowany jest na 137  mln zł netto czyli 169 mln zł brutto.