Biogram Postaci z tego okresu
 Andrzej Borzyszowski (Róża, Boryszewski) h. Poraj      Andrzej Boryszewski, Prymas Polski. Portret znajdujący się w zbiorach Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Źródło kopii cyfrowej: Kuria Metropolitalna w Gnieźnie.

Andrzej Borzyszowski (Róża, Boryszewski) h. Poraj  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
Biogram naukowy jest dostępny wyłącznie w drukowanej wersji PSB. Zapraszamy do zapoznania się z innymi dostępnymi materiałami.
 
 
 

Poniższa nota biograficzna pochodzi z Pocztu Prymasów Polski opublikowanego przez Kurię Metropolitalną w Gnieźnie na stronie www.prymaspolski.pl.

 

Andrzej Boryszewski

 

Syn Mikołaja, kasztelana zawichojskiego, urodził się ok. 1435 r. w dzisiejszych Boryszowicach. Od 1453 r. studiował na Uniwersytecie Krakowskim, następnie w Rzymie prawo kanoniczne i teologię. W 1455 r. został bakałarzem, a w 1458 r. doktorem sztuk wyzwolonych. Przed objęciem arcybiskupstwa gnieźnieńskiego był notariuszem sądu konsystorskiego w Gnieźnie od 1463 r., nominowany na kanonię gnieźnieńską i krakowską w 1468 r., rok później otrzymał prepozyturę łęczycką, a w 1472 r. probostwo skalbmierskie, w kolejnym roku kanonię włocławską, w 1485 r. zaś poznańską. Biskupem koadiutorem metropolity lwowskiego został w 1488 r., otrzymując jednocześnie tytularne arcybiskupstwo teomońskie, w 1501 r. objął biskupstwo przemyskie, a zarazem musiał zrezygnować z dotychczasowych beneficjów, chociaż instalował się na kanonię gnieźnieńską w 1502 r. i zrezygnował z niej dopiero po objęciu prymasostwa. Nominowany przez króla Aleksandra Jagiellończyka początkowo spotkał się z niechęcią kanoników gnieźnieńskich, którzy odstąpili od pierwotnego terminu elekcji. Dopiero 14 czerwca 1503 r. został wybrany na arcybiskupa gnieźnieńskiego, a następnie papież Juliusz III potwierdził niniejszy wybór 18 grudnia. Katedrę objął 13 kwietnia 1504 r. Po śmierci króla Aleksandra Jagiellończyka w 1506 r. Prymas zwołał sejm elekcyjny do Piotrkowa. W tym samym roku, 8 grudnia, ogłosił wybór Zygmunta Starego, którego kandydaturę popierał. Koronacji elekta dokonał 24 stycznia 1507 r. w Krakowie. Jeszcze przed objęciem pierwszego biskupstwa należał do Sodalitas Litteraria Vistulana, najstarszego towarzystwa literackiego w Polsce. Posiadał kontakty z humanistami krakowskimi. W czasie swoich rządów w archidiecezji dwukrotnie ogłosił specjalną zbiórkę pieniędzy w celu odnowienia katedry. Był oddany sprawom państwa i Jagiellonom. W trakcie swojego pontyfikatu zwołał trzy synody diecezjalne oraz dwa prowincjonalne. Zmarł 20 kwietnia 1510 r. na zamku łowickim, został pochowany w katedrze gnieźnieńskiej.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.