Biogram Postaci z tego okresu
 Antoni Kazimierz Ostrowski h. Grzymała      Antoni Kazimierz Ostrowski, Prymas Polski. Portret w zbiorach Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Źródło kopii cyfrowej: Kuria Metropolitalna w Gnieźnie.

Antoni Kazimierz Ostrowski h. Grzymała  

 
 
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
Biogram naukowy jest dostępny wyłącznie w drukowanej wersji PSB. Zapraszamy do zapoznania się z innymi dostępnymi materiałami.
 
 
 

Poniższa nota biograficzna pochodzi z Pocztu Prymasów Polski opublikowanego przez Kurię Metropolitalną w Gnieźnie na stronie www.prymaspolski.pl.

 

Antoni Ostrowski

 

Syn chorążego pancernego Ludwika i Katarzyny ze Służewskich h. Belina, urodził się 29 marca 1713 r. w rodzinnym Ostrowie. Początkowo uczył się w szkołach pijarskich w Górze i Drohiczynie, od 1735 r. w seminarium duchownym księży misjonarzy w Warszawie. Tam przyjął święcenia kapłańskie. Na dworze biskupa krakowskiego Jana Aleksandra Lipskiego otrzymał funkcję administratora dóbr biskupich. Później kumulował liczne beneficja, m.in. od 1736 r. kanonikat łucki, od 1737 r. probostwo w Goszczynie i Mniszewie. W kolejnym roku został kanonikiem poznańskim, rok później proboszczem w Stopnicy, w 1743 r. kanonikiem warszawskim, koadiutorem kustodii warszawskiej, proboszczem w Garwolinie, prepozytem szpitala św. Anny tamże, w 1746 r. prepozytem w Mątwach, plebanem w Grójcu, kanonikiem krakowskim w roku kolejnym, od 1749 r. zaś kanclerzem katedralnym krakowskim i kustoszem kolegiaty warszawskiej. Był też deputatem do Trybunału Koronnego z ramienia krakowskiej kapituły w latach 1747–1748 i 1751–1752. Od 1750 r. był oficjałem generalnym archidiakonatu warszawskiego, proboszczem rzeczyckim zaś od 1753 r. W tym samym roku otrzymał biskupstwo inflanckie, a w 1758 r. koadiutorię biskupa włocławskiego, ostatecznie zostając ordynariuszem kujawskim w 1763 r. Nominację na arcybiskupa gnieźnieńskiego otrzymał w kwietniu 1777 r., zatwierdzenie papieskie 23 czerwca, rządy objął za pośrednictwem pełnomocnika 1 września, a uroczysty ingres odbył 23 lipca 1778 r. Jednocześnie z nominacją arcybiskupią otrzymał urząd opata komendatoryjnego klasztoru Benedyktynów w Tyńcu i Cystersów w Lądzie. W trakcie pontyfikatu kładł duży nacisk na kwestie duszpasterstwa. Zlecił generalną wizytację całej archidiecezji. Troszczył się o szkolnictwo parafialne. Utworzył w 1781 r. sufraganię łowicką. Karierę polityczną zawdzięczał zbliżeniu z familią Czartoryskich. Został też wtedy, tj. w 1758 r., kawalerem Orderu Orła Białego. W czasie bezkrólewia, po śmierci Augusta III Sasa, poparł kandydaturę Stanisława Augusta Poniatowskiego. Później stał się wyraźnie zależny od działających w Polsce rosyjskich dyplomatów, był przeciwny zarówno konfederacji barskiej, jak i reformatorskim projektom stronnictwa królewskiego. Podpisał traktaty rozbiorowe z Austrią, Prusami i Rosją 18 września 1773 r. Zasłużył się jako sprawny administrator i zdolny ekonom, pomnażając dochody włocławskich dóbr biskupich, a później i arcybiskupich. Zakładał liczne manufaktury, a wytwarzane w nich produkty eksportował za granicę. Był znawcą melioracji, m.in. wybudował śluzę na rzece Pilicy w Smardzewicach. Jako Prymas polecił wybudować nowy gmach seminarium duchownego w Gnieźnie, fundował liczne kościoły, m.in. kolegiacki w Kurzelowie i parafialny w Skierniewicach.  W celu ratowania zdrowia wyruszył za granicę. Zmarł w Paryżu 26 sierpnia 1784 r., pochowano go w kościele św. Ludwika w Luwrze, natomiast serce umieszczono w fundowanym za życia Prymasa grobowcu w Skierniewicach 5 listopada.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.