Biogram Postaci z tego okresu
 Edmund Joachim Szalit      Ppor. Szalit, żołnierz 2pp LP, Wikimedia Commons.

Edmund Joachim Szalit  

 
 
1884-02-15 - 1915-11-07
Biogram został opublikowany w XLVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego w latach 2009-2010.
 
 
 
Spis treści:
 
 
Biogram naukowy jest dostępny wyłącznie w drukowanej wersji PSB. Zapraszamy do zapoznania się z innymi dostępnymi materiałami.
 
 
 

  Poniższa notka biograficzna została przygotowana przez redakcję Polskiego Portalu Biograficznego.

Szalit  Edmund Joachim (1884-1915), prawnik, żołnierz Legionów Polskich.  Urodził się 15 lutego w Tarnopolu w rodzinie żydowskiego kupca. Miał 3 braci. Uczył się w gimnazjum w Tarnopolu i w tamtejszej Wyższej Szkole Realnej. W latach 1905-09 studiował prawo na Uniwersytecie Lwowskim. W 1910 obronił doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim i otworzył własną kancelarię adwokacką w Krakowie.  Był obrońcą Stanisława Brzozowskiego, oskarżanego o działalność agenturalną na rzecz Ochrany. W sierpniu 1914 roku wstąpił do Legionów Polskich.  Początkowo zajmował się pracą biurową w Naczelnym Komitecie Narodowym, potem zgłosił się do służby liniowej w 2 Pułku II Brygady LP.  Walczył pod Kirlibabą, gdzie został ranny i pod Rokitną (druga rana). Po wyleczeniu wziął udział w jesiennej kampanii wołyńskiej. W walkach koło Bielgowa został kolejny raz ciężko ranny w nogę. Nie udało mu się doczołgać do punktu medycznego.  Zmarł 7 listopada 1915 roku. Pochowany w grobie zbiorowym, którego nie udało się odszukać.

Jego żoną była Walentyna, córka malarza Antoniego Kolberga. Mieli córkę Stanisławę.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
FINA
Narodowe Archiwum Cyfrowe
NAC
Wydawcą Polskiego Portalu Biograficznego jest Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
All Rights Reserved 2017 Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Wersja: 1.0.0
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.