Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Latalski h. Prawdzic     

Jan Latalski h. Prawdzic  

 
 
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
Biogram naukowy jest dostępny wyłącznie w drukowanej wersji PSB. Zapraszamy do zapoznania się z innymi dostępnymi materiałami.
 
 
 

Poniższa nota biograficzna pochodzi z Pocztu Prymasów Polski opublikowanego przez Kurię Metropolitalną w Gnieźnie na stronie www.prymaspolski.pl.

 

Jan Latalski

 

Syn Janusza, kasztelana gnieźnieńskiego i jego pierwszej żony Katarzyny z Oleśnicy h. Grzymała, urodził się w 1463 r. Miał liczne rodzeństwo przyrodnie, m.in.: Janusza, wojewodę poznańskiego, Benedykta, kanonika i dziekana poznańskiego, Jerzego, kasztelana lędzkiego, ponadto Bernarda, Macieja i siostrę Barbarę. Nic pewnego nie wiadomo o studiach Latalskiego (przypuszczalnie wpisał się do metryki Uniwersytetu Krakowskiego), pobierał jednak nauki u jurysty i grecysty Giovanniego Silvio de Mathio zw. Siculusem. Początkowo był notariuszem publicznym w konsystorzu poznańskim w latach 1488–1490, następnie od 1492 r. sekretarzem biskupa poznańskiego Uriela Górki. Dzierżył liczne beneficja, był m.in.: plebanem w Chojnicy od 1489 r. i altarystą w Kostrzynie, od 1493 r. kanonikiem w kolegiacie NMP in Summo w Poznaniu, altarystą w Kościanie i kościele Wszystkich Świętych w Poznaniu. Przed 1511 r. został altarystą w katedrze poznańskiej oraz plebanem w Kostrzynie, od ok. 1491 r. był prepozytem w Chrząstowie, od 1500 r. w Gnieźnie, a od 1503 r. w Krakowie, gdzie dwa lata później został też kanonikiem, w kolejnym roku objął kanonię łęczycką. Już wcześniej, w 1493 r., został nominowany na poborcę podatków w województwie kaliskim. Poświadczony jako kanclerz królowej Elżbiety Rakuszanki od 1498 r. aż do jej śmierci w 1505 r. Sekretarzem królewskim był już w ostatnich latach panowania Kazimierza Jagiellończyka, później funkcję tę pełnił do 1525 r. Jako pracownik królewskiej kancelarii, a później jako senator, aktywnie uczestniczył w życiu politycznym i licznych misjach dyplomatycznych. Związał się blisko ze stronnikami królowej Bony i dzięki jej protekcji uzyskał w 1525 r. biskupstwo poznańskie. W trakcie rządów w tej diecezji (do 1536 r.) dbał o rozwój kultury i nauki. Sfinalizował budowę Kolegium Lubrańskiego i sprowadził do niego m.in. wybitnego humanistę Krzysztofa Hegendorfera. Dokończył remont poznańskiej katedry i uposażył ją w szaty liturgiczne i relikwiarz św. Stanisława. W celu ujednolicenia liturgii w diecezji jego staraniem wydano w Lipsku w 1533 r. „Agendę Poznańską”. W 1536 r. na nieco ponad rok Latalski został biskupem krakowskim, w połowie września 1537 r. otrzymał papieską zgodę na objęcie archidiecezji gnieźnieńskiej. Ingres odbył 28 października. W trakcie pontyfikatu Latalski zwołał w 1539 r. synod prowincjonalny w Piotrkowie, na którym m.in. podjęto uchwały przeciwko szerzącemu się protestantyzmowi oraz podkreślono konieczność poprawy obyczajów kleru. Jan Latalski zmarł w zamku arcybiskupim w Skierniewicach 28 sierpnia 1540 r. Pochowany został 9 października w katedrze gnieźnieńskiej w kaplicy Gembickich. Do dziś zachował się jego nagrobek z piaskowca.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.