INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Łukasz z Nowego Miasta (Neapolitanus)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Łukasz z Nowego Miasta (Neapolitanus), (zm. ok. 1542), docent filozofii Uniw. Krak., pisarz miejski w Lublinie. Ur. w Nowym Mieście pod Przemyślem. Pochodził prawdopodobnie z rodziny mieszczańskiej. Na Uniw. Krak. wpisał się albo 22 VII 1513 (syn Jana), albo 5 I 1515 (syn Łukasza). Bakalaureat sztuk wyzwolonych otrzymał w grudniu 1517, a mistrzostwo w styczniu 1521. Bezpośrednio po studiach rozpoczął wykłady na Wydziale Sztuk Wyzwolonych Uniw. Krak. jako bezpłatny docent. W ciągu niespełna dwu lat objaśniał dzieła Arystotelesa („De anima”, „De generatione et corruptione”, „Ethica” i „Oeconomica”), Piotra Hiszpana („Septem tractatus logicales”), Cycerona („Somnium Scipionis”).
W owym czasie Ł. opracował podręcznik epistolografii Compendiosa in modum construendarum epistolarum manuductio… maiori.. diligentia congesta, wydany u Floriana Unglera w Krakowie w r. 1522. Podręcznik dedykował swemu krajanowi Stanisławowi Bielowi z Nowego Miasta, ówczesnemu rektorowi Uniw. Krak. Dołączył też Ł. panegiryk pochwalny na cześć Stanisława Biela, napisany przez Udalryka Fabri z Thornberg, humanistę wiedeńskiego, z którym na pewno zetknął się w Krakowie w r. 1521. Ł. przygotował swe kompendium w oparciu o wcześniejsze wzory podręczników pisania listów, m. in. Konrada Celtesa, Stanisława z Łowicza, a w szczególności bezpośrednio lub pośrednio wzorował się na „Modus epistolandi” Jana Ursyna. Wkrótce jednak, w końcu 1522 r. Ł. opuścił Kraków. Stało się to zapewne z powodu kłopotów materialnych, gdyż Ł. od dawna cierpiał niedostatek, popadł w długi, a nawet posunął się do przywłaszczenia sobie ubrania jakiegoś studenta. Pozostał w kontakcie ze środowiskiem akademickim, bowiem w aktach uniwersyteckich odnotowano, iż ożenił się w Sandomierzu i został pisarzem miejskim w Lublinie. Ł. był w l. 1528–39 pisarzem wójtowskim, a nadto w l. 1535–7 pisarzem radzieckim, po r. 1537 rajcą lubelskim. Pozostawił po sobie pamięć starannego urzędnika. W specjalnej pergaminowej księdze spisał miejskie lauda lubelskie od r. 1408; w l. 1532–9 wpisywał je na bieżąco. Zmarł przed 24 II 1542.

Estreicher: Enc. Org.; PSB, (Biel Stanisław); – Barycz, Historia UJ; Chłędowski A. T., Spis dzieł polskich opuszczonych lub źle oznaczonych w Bentkowskiego Historii literatury polskiej, L. 1818 s. 150–3; Morawski, Historia UJ; Nadolski B., Podręcznik epistolograficzny Łukasza z Nowego Miasta, „Pam. Liter.” R. 28: 1931 s. 72–7; Stankowa M., Kancelaria miasta Lublina XIV–XVIII w., W. 1968 s. 38, 45, 57, 58, 60, 64, 81, 98; Winniczuk L., Epistolografia. Łacińskie podręczniki epistolograficzne w Polsce w XV–XVI wieku, W. 1952 s. 9, 11, 22, 36, 60–1, 69, 72; – Acta rectoralia, I; Album stud. Univ. Crac., II 146, 158; Liber diligentiarum; Statuta nec non liber promotionum, s. 165, 171; – B. Jag.: rkp. 5359 t. 9 k. 52; WAP w L.: Akta m. Lublina nr 3–5, 144–145, 273.
Marian Zwiercan

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.