KONKURS „NIEZWYCIĘŻENI 1918-2018”

Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej publikuje materiały nagrodzone w konkursie „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej”, który odbywał się pod honorowym patronatem Prezydent RP Andrzeja Dudy. [...]

Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej publikuje materiały nagrodzone w konkursie „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej”, który odbywał się pod honorowym patronatem Prezydent RP Andrzeja Dudy.

Celem konkursu zorganizowanego i przeprowadzonego przez IPN, było przypomnienie osób, które przed 100 laty wywalczyły niepodległą Polskę, a później uczestniczyły w tworzeniu jej fundamentów: w powstaniu wielkopolskim, śląskim, w plebiscytach, w wojnie z Ukraińcami i z bolszewikami. Organizatorom zależało na zainspirowaniu uczniów i wychowawców do poszukiwania wokół siebie śladów i pamiątek po tych bohaterach naszej niepodległości, którzy czasem odeszli już w niepamięć, ale którzy zasługują na naszą wdzięczność. Konkurs miał na celu upamiętnienie tych, którzy odznaczeni zostali przed 1939 rokiem Krzyżem lub Medalem Niepodległości.

Materiały oceniane były w dwóch kategoriach: VLOG i FILM. W kategorii VLOG w grupie wiekowej od 10-14 lat pierwsze miejsce zdobyli Oskar Cieślak, Nikola Korościk, Kacper Kotlarz i Krystian Wojtuś za pracę o Stanisławie Brejchsze. Drugie miejsce zajął Mateusz Husak za pracę o Antonim Szyndlu, a trzecie ex quo Maksymilian Wdowiarz-Bilski i Linus Wdowiarz-Bilski za pracę o Stanisławie Polatyńskim oraz Anna Ciecierska, Aleksandra Kamińska, Zuzanna Lapa i Adam Ciecierski za pracę o Ludwiku Iwaszce. W tej kategorii wyróżniono ponadto cztery prace: Karoliny Wysockiej o Henryku Kubiczku, Stanisława Filipka o Władysławie Belinie-Prażmowskim, Rafała Kiełbasy, Jakuba Ratusznika i Filipa Wojtasa o Ignacym Franciszku Smagowiczu oraz Piotra Maćkowiaka, Jakuba Dudka, Krzysztofa Woźniaka o Edmundzie Rogalskim. W kategorii wiekowej od 15-19 roku komisja nie przyznała pierwszego miejsca, drugie zdobyła Paulina Marciniak za pracę o Wacławie Poniatowskim, a trzecie Maciej Zawistowski za pracę o Kazimierzu Kanasiu. Wyróżnienia otrzymali: Patryk Obarski, Dominik Bryła, Dawid Pałkowski i Kamil Staskow za pracę o Wiktorze Weidemannie oraz Mikołaj Le Van za pracę o Janie Ptaśniku. W kategorii FILM w młodszej grupie wiekowej pierwsze miejsce przyznano Joannie Haberko za pracę o Janie Gregorczyku, drugie Maciejowi Bagińskiemu za pracę o Józefie Modzelewskim, a trzecie Szymonowi Ławeckiemu i Witoldowi Temczukowi za pracę o Pawle Cymsie. Wyróżniono dwie prace: Jagody Wysockiej o Henryku Kubiczku oraz Adama Jarockiego i Kacpra Jeża o Teofilu Budzanowskim. W starszej grupie wiekowej, pierwsze miejsce zajęli Maria Zalotyńska oraz Kornelia Gancarz za pracę o Czesławie Dębickim, drugie Magdalena Bednarczyk, Wiktoria Babiarz, Justyna Ostafińska za film o Wacławie Wieczorkiewiczu, a trzecie Andrzej Roman za pracę o Janie Rusieckim Ponadto wyróżnieni zostali: Dominik Boguta i Krystian Ponikowski za film o Janie Papieżu, Jakub Kiryluk, Karol Korolczuk, Kinga Ignaciuk, Klaudia Sidorczuk za materiał o Janie Serdakowskim oraz Kacper Tarnowski oraz Fryderyk Palonka Manunza za film o Aleksandrze Pudle. Laureatom gratulujemy i prezentujemy w naszym portalu wybrane prace z tego konkursu.

Czytaj dalej Zwiń tekst
Wszystkie kolekcje (26)
Autorem kolekcji jest: Tadeusz
Filtr: Wszystkie Wideo
 

Pierwsze miejsce w grupie wiekowej 10-14 - film  Joanny Haberko o Janie Gregorczyku.

Drugie miejsce w grupie wiekowej 10-14 - film Macieja Bagińskiego o Józefie Modzelewskim. 

Trzecie miejsce w grupie wiekowej 10-14 - film Szymona Ławeckiego i Witolda Temczuka o Pawle Cymsie.

Drugie miejsce w grupie wiekowj 15-19 - film Magdaleny Bednarczyk, Wiktorii Babiarz i Justyny Ostafińskiej o Wacławie Wieczorkiewiczu.

Wyróżnieni w grupie wiekowej 15-19  - Jakub Kiryluk, Karol Korolczuk, Kinga Ignaciuk, Klaudia Sidorczuk za film o Janie Serdakowskim. 

Drugie miejsce w grupie wiekowej 10-14 w kategorii VLOG - materiał  Mateusza Husaka o Antonim Szyndlu.

Trzecie miejsce w grupie wiekowej 10-14  w kategorii VLOG - materiał Maksymiliana Wdowiarz-Bilskiego i Linusa Wdowiarz-Bilskiego o Stanisławie Polatyńskim.

Trzecie miejse w grupie 10-14 w kategorii VLOG - materiał Anny Ciecierskiej, Aleksandry Kamińskiej, Zuzanny Lapy i Adama Ciecierskiego za pracę o Ludwiku Iwaszce.

Drugie miejsce w grupie wiekowej 15-19 w kategorii VLOG - materiał Pauliny Marciniak o Wacławie Poniatowskim.

Wyróżnienie w grupie wiekowej 10-14 w kategorii VLOG - Stanisław Filipek o Władysławie Belinie-Prażmowskim. 

 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.