{*TODO dla biogramow ustawic szerokosc 1680 i wysokosc 554*} 100 LAT POLSKI Z MORZEM

100 LAT POLSKI Z MORZEM

 
W Pucku odbyły się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem. Przed kościołem pw. św. Apostołów Piotra i Pawła Prezydent RP Andrzej Duda odsłonił tablicę upamiętniającą 100. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem i powrotu Pomorza do Macierzy. Tablicę poświęcił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Następnie prezydent wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Antoniego Miotka, współorganizatora uroczystości zaślubin Polski z Bałtykiem w 1920 roku, działacza niepodległościowego i społecznego, a w okresie międzywojennym członka władz miejskich Pucka. W kościele św. Apostołów Piotra i Pawła metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź odprawił mszę, w czasie której powiedział: „100 lat temu w lutym 1920 roku Morze Bałtyckie przyzywało ku sobie naród i państwo polskie. Jego piaszczysty brzeg miał stać się brzegiem polskiej ojczyzny, najjaśniejszej Rzeczypospolitej, wielkiego daru Boga.” Obecne uroczystości były przypomnieniem symbolicznych zaślubin z morzem, zorganizowanych dla uczczenia włączenia Pomorza w granice odrodzonej Polski, które odbyły się 10 lutego 1920 r. Tego aktu dokonał współtwórca Błękitnej Armii, dowódca Frontu Pomorskiego, gen. Józef Haller. Dotarł on do Gdańska pociągiem z Torunia. Na dworcu czekały na niego tłumy Polaków i lokalne władze. Pierwszy starosta pomorski, dr Józef Wybicki, wręczył generałowi dwie platynowe obrączki, które były prezentem ufundowanym przez polską ludność Gdańska i symbolizowały zaślubiny Polski z Bałtykiem. Jedną obrączkę Haller wrzucił potem do Bałtyku jako symbol zaślubin Polski z morzem, a drugą nosił na palcu aż do śmierci. Teraz wydarzenia z 1920 roku zostały przypomniane przez rekonstruktorów. Historyczny pociąg przejechał trasą z Gdańska do Pucka. Na stacji "gen. Hallera" powitały władze miasta. Potem rekonstruktorzy, goście i mieszkańcy przeszli w pochodzie ulicami miasta na rynek. Dalszy ciąg rekonstrukcji historycznej odbył się w porcie rybackim, gdzie „gen. Haller” dokonał uroczystego aktu zaślubin. Następnie przy dźwiękach hymnu narodowego została wciągnięta na maszt biało-czerwona bandera. „Powrót Polski nad morze należał do najważniejszych wydarzeń, które Polskę ukształtowały i budowały naszą historię” - mówił podczas uroczystości w porcie rybackim w Pucku prezydent Andrzej Duda. Po zakończeniu przemówienia prezydenta śmigłowiec Marynarki Wojennej zrzucił symbolicznie wiązankę kwiatów na wody Zatoki Puckiej. Podczas ceremonii Andrzej Duda podpisał „Przesłanie do następnych pokoleń”, które wraz z innymi okolicznościowymi dokumentami spoczęły w kapsule czasu umieszczonej pod repliką słupka zaślubinowego z 1920 r.
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
(Na zdjęciu: Prezydent RP Andrzej Duda odsłania tablicę upamiętniającą zaślubiny Polski z morzem i powrót Pomorza do Macierzy w 1920 r. Fot. Jakub Szymczuk, Kancelaria Prezydenta RP.)

Aktualności

 
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.