{*TODO dla biogramow ustawic szerokosc 1680 i wysokosc 554*} LEGIONY JUŻ W KINACH

LEGIONY JUŻ W KINACH

 
„Legiony” to opowieść o pokoleniu, którego młodość przypadła na okres pierwszej wojny światowej i które wywalczyło Polsce niepodległość. Miłość i burzliwe perypetie życiowe bohaterów wplecione zostały w przełomowe wydarzenia naszej historii, co jest receptą na stworzenie porywającego widowiska kinowego. Ważne miejsce w filmie odgrywają m.in.: wymarsz pierwszej kompanii kadrowej z krakowskich Oleandrów w sierpniu 1914 roku, szarża pod Rokitną w czerwcu 1915 roku czy bitwa pod Kostiuchnówką w lipcu 1916 roku. Ta superprodukcja zrealizowana przy użyciu nowoczesnych technik filmowych z budżetem 27 milionów złotych jest w czołówce najdroższych filmów w historii polskiego kina. Film kręcono w 24 lokalizacjach. Ekipa na planie spędziła 56 dni zdjęciowych, z czego 9 zajęła realizacja samej szarży pod Rokitną. W efekcie bitwa na ekranie trwa tyle co w rzeczywistości, czyli 11 minut. W filmie pojawia się szereg postaci historycznych takich jak: Józef Piłsudski, por. Stanisław Kaszubski „Król”, rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz, czy por. Jerzy Topór-Kisielnicki. Pokazana w filmie historia miłosna była inspirowana małżeństwem Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, a główna postać kobieca Ola była wzorowana na prawdziwej sanitariuszce i uczestniczce walk zbrojnych Oldze Gnatowicz. W filmie pojawia też wiele oryginalnych rekwizytów, np. lornetka rotmistrza Dunin-Wąsowicza, czy samochód Lorraine-Dietrich z 1913 roku – najstarsze jeżdżące auto w Polsce. Zadbano o wierność szczegółom historycznym, np. w filmie widać używane przez legionistów austriackie karabiny Mannlicher, rosyjskie karabiny Mosin, niemieckie CKM-y Maxim, czy armaty wzór 1902. Reżyserem filmu jest Dariusz Gajewski, producentem Maciej Pawlicki, współproducentem Adam Borowski. Koproducentem filmu jest także Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. W rolach głównych występują: Sebastian Fabijański, Bartosz Gelner, Wiktoria Wolańska i Mirosław Baka. W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się Jan Frycz, Kazimierza Sosnkowskiego zagrał Maciej Marczewski, a rotmistrza Dunin-Wąsowicza Borys Szyc. Ogółem w produkcji wzięło udział 123 aktorów, 550 rekonstruktorów, setki statystów, 53 kaskaderów, 130 kawalerzystów i 220 koni. Patrząc na sceny bitewne trudno uwierzyć, że w czasie kręcenia filmu nie doszło do żadnego wypadku i żadne zwierzę nie ucierpiało. Obok świetnych koni w filmie ważną rolę gra też wspaniały wilk, który na plan filmu przyjechał aż z Węgier. Na potrzeby filmu wykopano 550 metrów okopów, uszyto 280 mundurów, wykorzystano 780 par butów. Na planie użyto 400 kg prochu, 20 tys. litrów paliwa, 2,5 tys. litrów płynu do wytwarzania dymu i … 90 litrów sztucznej krwi. (TŚ)
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
Twórcy filmu „Legiony” podczas konferencji po premierze prasowej filmu w Sali Ziemia Obiecana w gmachu FINA w Warszawie 16.09.2019 r. Fot. T. Święchowicz.

Aktualności

 
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.