{*TODO dla biogramow ustawic szerokosc 1680 i wysokosc 554*} MAGICZNA WARSZAWA TADEUSZA ROLKE

MAGICZNA WARSZAWA TADEUSZA ROLKE

 
Dom Spotkań z Historią prezentuje wybór ponad 150 warszawskich zdjęć Tadeusza Rolke, jednego z najwybitniejszych polskich powojennych fotografów i współtwórców współczesnego fotoreportażu. Oglądając ekspozycję przenosimy się w schyłkowe lata 40 oraz przełom lat 50. i 60. Patrzymy na Warszawę zrujnowaną po wojnie, m. in. Plac Trzech Krzyży i kościół Św. Aleksandra z 1948 r., oglądamy jej odbudowę, np. widok na podnoszącą się z gruzów Wolę z dominującym nad zamglonym pustkowiem Pałacem Kultury z 1956 r. Obok zdjęć odbudowywanego miasta: Powiśla, ulicy Marszałkowskiej, Teatru Wielkiego, Mariensztatu, Centralnego Domu Towarowego (CeDeT), osiedla za Żelazną Bramą, oglądamy scenki rodzajowe: obskurne podwórka, małe sklepiki, bazar na Polnej, wnętrze zakładu fryzjerskiego czy obrazki z życia Cyganów. Jest także zdjęcie robotnika z Huty Warszawa, reportaże z interwencji Milicji Obywatelskiej czy z więzienia przy ul. Ratuszowej. Ich przeciwieństwem są zdjęcia dokumentujące ówczesne życie polityczne (Władysława Gomółki, Józefa Cyrankiewicza, Nikity Chruszczowa) oraz portrety znakomitości ze świata kultury i sztuki (Małgorzaty Braunek, Ewy Demarczyk, Kory, Zbigniewa Cybulskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Kaliny Jędrusik, Tadeusza Kantora, Tadeusza Konwickiego) a także pięknych modelek Mody Polskiej. Na czarno-białych fotografiach oglądamy też życie towarzyskie stolicy, w tym wycieczki modnego młodego pokolenia skuterami Lambretta nad Wisłę czy w okolice Warszawy. Podglądamy Warszawiaków w ferworze przedświątecznych zakupów przed Bożym Narodzeniem 1957 roku (w sklepikach na Chmielnej, przy Puławskiej), bawiących się na Sylwestra 1958, czy w Studenckim Teatrze Satyryków (STSie) w 1959 r. Wspólnym bohaterem tych fotografii jest zawsze Warszawa, także jako tło zdjęć modowych, portretowych czy reportażowych. Uzupełnieniem wystawy są wspomnienia Tadeusza Rolke nawiązujące do jego warszawskich prac. Wśród eksponatów znajduje się także jego pierwszy aparat – Zeiss Ikon Baby Box Tengor oraz oryginalne numery tygodnika „Stolica”, z którym blisko współpracował. Tadeusz Rolke urodził się w 1929 r. w Warszawie, fotografuje od początku lat 50, publikując m. in. w tygodnikach: „Stolica”, „Świat”, w miesięcznikach: „Polska”, „Ty i ja” oraz w „Przekroju” (fotografie modowe). W latach 70. wyemigrował do Niemiec, publikując m. in. w „Sternie”, „Die Zeit”, Der Spiegel” i „Art”. Do Polski wrócił w latach 80. Obecnie współpracuje z „Magazynem Gazety Wyborczej”, należy do Związku Polskich Artystów Fotografików.
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
 
Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
FINA
Narodowe Archiwum Cyfrowe
NAC
Wydawcą Polskiego Portalu Biograficznego jest Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
All Rights Reserved 2017 Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Wersja: 1.0.0
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.