{*TODO dla biogramow ustawic szerokosc 1680 i wysokosc 554*} OBRAZY DUCHA NARODU

OBRAZY DUCHA NARODU

 
Największa dotychczas wystawa dzieł polskich malarzy XIX i początku XX wieku we Francji została otwarta w Muzeum Louvre-Lens. Ta wspaniała retrospektywa polskiego malarstwa zorganizowana została przy współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza oraz Muzeum Narodowym w Warszawie. Na wystawie zobaczyć można ponad 120 świetnych polskich płócien, a wśród nich mistrzów takich jak Jan Matejko, Jacek Malczewski, Józef Chełmoński, Artur Grottger czy Olga Boznańska. Myślą przewodnią wystawy jest rola malarstwa w kształtowaniu tożsamości narodowej Polaków, opartej na historii, tradycji i tęsknocie za wolnością. Wystawę otwiera "Rejtan – Upadek Polski" Matejki. Na eskpozycji widać zarówno wpływy francuskiej sztuki na polskich twórców, jak i wydarzenia i bohaterów łączące oba nasze narody. Francuscy impresjoniści zainspirowali całe pokolenie, m.in. Leona Wyczółkowskiego i Olgę Boznańską. Postaci takie jak Napoleon fascynowały wszystkich, więc nic dziwnego malowali go między innymi Wojciech Kossak czy Piotr Michałowski. Wystawie będzie towarzyszyć bogaty program wydarzeń: w tym festiwal „Muse & Piano” poświęcony muzyce Fryderyka Chopina, spektakl „Trans-Polska”, który ma przybliżyć dziewiętnastowieczną literaturę polską, czy prezentacja filmów wybitnych polskich twórców, takich jak Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda i Andrzej Żuławski. Wystawa otwarta została w setną rocznicę podpisania w 1919 roku konwencji w sprawie emigracji i imigracji pomiędzy Francją a Polską, która spowodowała napływ w ciągu dekady ponad ćwierć miliona polskich robotników do Francji, którzy głównie znaleźli pracę właśnie w górniczym regionie na północy kraju. Ten przemysłowy region podupadł trzy dekady temu, gdy zamknięto tam większość kopalń. W 2012 roku w celu ożywienia kulturalnego tego obszaru w jednej ze starych kopalń otwarto Muzeum Louvre-Lens. Nowoczesna konstrukcja ze szkła i aluminium wkomponowana została wybornie w pagórkowaty teren poprzemysłowy, dzięki czemu minimalistyczny projekt doczekał się licznych nagród architektonicznych. Rocznie muzeum odwiedza prawie milion osób. Wystawa polskich mistrzów czynna będzie do 20 stycznia 2020 r. (TŚ)
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.