{*TODO dla biogramow ustawic szerokosc 1680 i wysokosc 554*} REŻYSER WART MUZEUM

REŻYSER WART MUZEUM

 
- Jest to pierwsza w naszym kraju tak obszerna wystawa monograficzna o twórcy polskiego kina - powiedział biogramom.pl kurator wystawy dr hab. Rafał Syska. Zwrócił on uwagę na paralelność losów twórcy i motywów jego dzieł. Wystawę rozpoczyna strefa „Moje domy” dotycząca dzieciństwa Andrzeja Wajdy, brutalnie przerwanego przez wybuch wojny i utratę ojca. Pojawiający się w tej części wystawy film „Kronika wypadków miłosnych” pozwala przypomnieć nastroje w przededniu wojny, a także poczucie utraty tamtego bezpiecznego świata i braku własnego domu. Wystawa jest podzielona na siedem kręgów, które nawiązują do biografii reżysera, pokazują sieć inspiracji, przypominają kultowe filmy i osiągnięcia. Poznajemy najbliższych współpracowników Wajdy i różne role jakie pełnił: producenta i szefa studia filmowego, nauczyciela i twórcy różnych projektów. Szczególnie wyeksponowane na wystawie zostały takie tematy jak: wojna i pamięć, demitologizacja romantyzmu, kapitalizm i rewolucja, bliskość i intymność, śmierć towarzysząca żywym. Pokazano proces powstawania filmów w różnorakich kontekstach: organizacyjnym, produkcyjnym, cenzorskim, czy artystycznym. Zanurzenie się w filmowym świecie Mistrza ułatwia szeroka gama technicznych środków prezentacji: projekcje, instalacje audiowizualne, wideoeseje, mapping, interaktywne ekrany czy black boxy. Ekspozycja jest oparta na materiałach i pamiątkach pozostawionych przez samego Andrzeja Wajdę: scenariuszach, szkicach, rysunkach i zapiskach z pracy nad kolejnymi projektami. Wśród eksponatów znalazły się unikatowe obiekty pochodzące z zbiorów Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego: fotosy i werki, nuty, projekty scenograficzne, archiwalia, nagrody oraz materiały literackie. Na szczególną uwagę zasługują niezrealizowane projekty Andrzeja Wajdy, które rzucają ciekawe światło na dorobek tego wyjątkowego artysty. W zbiorach FINA znajdują się materiały do ponad trzydziestu tytułów, których reżyser nie zdołał przenieść na ekran. Są wśród nich pozycje słynne i opisane przez badaczy kina, takie jak „Przedwiośnie” czy „Jesteśmy sami na świecie”, ale są też projekty prawie zapomniane, jak „Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska”, „Stachura” czy „Inwazja z Aldebarana”. Poprzez pryzmat tej twórczości, która w znacznym stopniu ukształtowała świadomość Polaków i obraz Polski na świecie, zanurzyć się można w świadomość i świat geniusza polskiego kina, który swoje największe sukcesy potrafił odnosić w ponurym okresie naszej historii, a został doceniony przez wszystkich - zarówno w totalitarnym systemie, jak i w wolnym świecie. Wystawę „Wajda” oglądać można w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie do 8 września 2019 r.
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
Fragment wystawy "Wajda" w Muzeum Narodowym w Krakowie, fot. Tadeusz Święchowicz, 15.06.2019 r.

Aktualności

 
 
Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
FINA
Narodowe Archiwum Cyfrowe
NAC
Wydawcą Polskiego Portalu Biograficznego jest Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
All Rights Reserved 2017 Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Wersja: 1.0.0
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.