{*TODO dla biogramow ustawic szerokosc 1680 i wysokosc 554*} "SZTANDAR WOLNOŚCI" - REPREMIERA

"SZTANDAR WOLNOŚCI" - REPREMIERA

 
Film z 1935 roku skomponowany z dokumentalnych materiałów i uzupełniony scenami inscenizowanymi opowiadający o odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości. Głównym bohaterem jest Józef Piłsudski i jego wkład w walkę o wolność oraz pracę dla kraju od roku 1905. Ujęcia dokumentalne przedstawiające bitwy przeplatają się z paradami wojskowymi, scenami z udziałem Marszałka w kolejnych wyzwalanych miastach, obrazami upamiętniającymi bohaterów tamtego czasu. Film kończą sekwencje pokazujące prywatne życie Józefa Piłsudskiego oraz obrazy kraju odbudowanego ze zniszczeń wojennych. Film ten ma szczególne znaczenie dla rekonstruującej i prezentującej go obecnie instytucji – Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Można wręcz powiedzieć że jest on naszym „projektem założycielskim”. Dzieje się tak dlatego, że trudności na jakie natrafili realizatorzy w latach trzydziestych, trudności z pozyskaniem archiwalnych materiałów filmowych dotyczących kluczowych wydarzeń związanych ze wskrzeszeniem państwa polskiego, i konieczność jeżdżenia w tej sprawie do Berlina, wywołały ogólnonarodową dyskusję prasową nad koniecznością powołania narodowego archiwum filmowego. Starania te uwieńczono sukcesem dopiero dwadzieścia lat później, już po wojnie, w roku 1955, gdy powstało Centralne Archiwum Filmowe.
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.