{*TODO dla biogramow ustawic szerokosc 1680 i wysokosc 554*} ŻARTY NIEPODLEGŁE

ŻARTY NIEPODLEGŁE

 
Wystawa "NIE TYLKO NÓŻKI! KABARETY I REWIE DWUDZIESTOLECIA MIĘDZYWOJENNEGO W POLSCE" w Muzeum Karykatury w Warszawie, czynna od 6.03 do 10.06.2018 roku. Wystawa prezentuje różne aspekty twórczości kabaretowej w Polsce międzywojennej. Autorzy kabaretowi i satyrycy tamtych lat w żartobliwy sposób komentowali nie tylko zwyczaje ówczesnych celebrytów i skandale z nimi zwiazane, lecz również życie polityczne, patologie społeczne, biedę, antysemityzm, życie codzienne, modę, czy przemiany obyczajowe. Opowiadają o tym m. in. fragmenty tekstów Juliana Tuwima, Mariana Hemara, Andrzeja Własta, a także karykatury Jerzego Zaruby, Eryka Lipińskiego i jego żony Anny Gosławskiej-Lipińskiej, Bronisława Wojciecha Linkego, Mendla Reifa. Kabarety dwudziestolecia międzywojennego to jednak przede wszystkim znakomici artyści rewiowi, których do dziś pamiętamy – Eugeniusz Bodo, Mira Zimińska, Zula Pogorzelska, Hanka Ordonówna, Adolf Dymsza, Loda Halama. Na wystawie można zobaczyć filmy i piosenki z tamtych lat, w których występują oni w rolach wybitnie rewiowych. Uzupełniają je okładki nut i programów kabaretowych, recenzje prasowe i teksty parodystyczne. Na wystawie zaprezentowano prace ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Teatralnego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz Biblioteki Narodowej. Wykorzystano również materiały archiwalne ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, Muzeum Teatralnego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Domu Aukcyjnego Rempex. Stroje i biżuterię z epoki na wystawę udostępnił Adam Leja. Wystawę można oglądać w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego przy ul. Koziej 11 w Warszawie w dniach 6 marca – 10 czerwca 2018 r.
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.