MISTRZ Z POPIOŁU I DIAMENTU

Niezwykłą ekspozycję poświęconą jednemu z największych twórców kina zobaczyć można w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawa „Wajda” jest pierwszą tak obszerną monograficzną prezentacją w naszym kraju poświęcona twórcy polskiego filmu. Ta wyjątkowa multimedialna wystawa pokazuje jak ściśle wiążą się przeżycia twórcy z epizodami jego dzieł. Wystawa jest podzielona na siedem kręgów, które nawiązują do biografii reżysera, pokazują sieć inspiracji, przypominają kultowe filmy i największe osiągnięcia. Poznajemy najbliższych współpracowników Wajdy i różne role, jakie on sam pełnił: od realizatora różnych przedsięwzięć, przez producenta i szefa [...]

Niezwykłą ekspozycję poświęconą jednemu z największych twórców kina zobaczyć można w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawa „Wajda” jest pierwszą tak obszerną monograficzną prezentacją w naszym kraju poświęcona twórcy polskiego filmu. Ta wyjątkowa multimedialna wystawa pokazuje jak ściśle wiążą się przeżycia twórcy z epizodami jego dzieł. Wystawa jest podzielona na siedem kręgów, które nawiązują do biografii reżysera, pokazują sieć inspiracji, przypominają kultowe filmy i największe osiągnięcia. Poznajemy najbliższych współpracowników Wajdy i różne role, jakie on sam pełnił: od realizatora różnych przedsięwzięć, przez producenta i szefa studia filmowego, aż po nauczyciela i mistrza młodszych twórców. Szczególnie wyeksponowane zostały na wystawie takie tematy jak: wojna i pamięć, demitologizacja romantyzmu, kapitalizm i rewolucja, bliskość i intymność, śmierć pośród życia. Proces powstawania filmów ukazany jest w wielu kontekstach: nie tylko artystycznym, ale i organizacyjnym, produkcyjnym czy cenzorskim. Zanurzenie się w filmowym świecie Wajdy ułatwia szeroka gama nowoczesnych technik prezentacji: projekcje, instalacje audiowizualne, wideoeseje, mapping, interaktywne ekrany. Ekspozycja jest oparta na materiałach i pamiątkach zebranych przez samego twórcę: scenariuszach, szkicach, rysunkach, nagrodach, zapiskach z pracy nad kolejnymi projektami. Można tu zobaczyć też: plakaty, fotosy, werki, nuty, projekty scenografii, materiały literackie, archiwalia. Wśród eksponatów znalazły się też unikaty pochodzące ze zbiorów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Na szczególną uwagę zasługują niezrealizowane projekty Andrzeja Wajdy, które rzucają ciekawe światło na dorobek artysty. W zbiorach FINA znajdują się materiały do ponad trzydziestu tytułów, których reżyser nie zdołał przenieść na ekran. Są wśród nich pozycje słynne i opisane przez badaczy kina, takie jak: „Przedwiośnie”, czy „Jesteśmy sami na świecie”, ale są też projekty prawie zapomniane, jak: „Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska”, „Stachura” czy „Inwazja z Aldebarana”. Twórczość Wajdy w znacznym stopniu ukształtowała świadomość wszystkich Polaków i obraz Polski na świecie. Poprzez pryzmat jego życia i dzieł zanurzyć się można w świat, w którym odnosił on swoje największe sukcesy. Jego geniusz został doceniony po obu stronach „żelaznej kurtyny”. Wajda przywoził nagrody zarówno z Moskwy jak i z Berlina, Paryża czy Los Angeles. Niewielu ludzi w całej naszej historii odcisnęło tak głębokie piętno na świadomości świata i całego swego pokolenia. Wystawę „Wajda” oglądać można w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie do 8 września 2019 r. Zachęcamy do odwiedzenia tej niecodziennej i poruszającej prezentacji, pełnej motywów znanych wszystkim, ale i takich spraw, o których nie wie prawie nikt .

Czytaj dalej Zwiń tekst
Wszystkie kolekcje (27)
Autorem kolekcji jest: Tadeusz
 
 
1 2 3
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.