INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Franciszek Bessat  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bessat Franciszek (17341808), jezuita, Francuz, do zakonu wstąpił w r. 1753 w Nancy, 3 lata uczył historji i geografji w Pont-à-Mousson. Zniesienie zakonu we Francji przerwało mu studja teologiczne; wyemigrował więc do Polski, gdzie ukończył teologję. Od r. 1766–1772 uczył w Sandomierzu języka francuskiego, poczem powołano go do Warszawy na wychowawcę i profesora prawa natury i historji pow. w Kolegjum Szlacheckiem. Po kasacie pracował dalej w tem kolegjum aż do jego zamknięcia i pisał mowy do króla Stanisława Augusta, wygłaszane przez wychowanków. Cztery z nich ogłosił drukiem pt.: Recueil de quelques discours. Światłe, pełne zdrowych i głębokich myśli o wychowaniu, życiu i sprawach państwowych, stanowią wartościowe pozycje w literaturze pedagogicznej XVIII w.; trzecia z nich Sur les études jest pięknym wyrazem idei wychowania narodowego. – Późniejsze losy B-a nie są znane; umarł w r. 1808.

 

Archiwum Centralne T. J. Pol. 41, Catalogus triennalis; 49, Catalogi Breves Prov. Pol. Min. Lit. 60, Catalogi breves Prov. Masoviae; Bednarski St., Upadek i odrodzenie szkół jezuickich w Polsce, Kr. 1933.

Stanisław Bednarski T. J.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.