INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jerzy Daniel Seyler  

 
 
1686-02-24 - 1745-12-20
Biogram został opublikowany w latach 1995-1996 w XXXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Seyler (Seiler) Jerzy Daniel (1686–1745), historyk, rektor Elbląskiego Gimnazjum Akademickiego. Ur. w Spirze (Nadrenia-Palatynat) 24 II, był synem Gotfryda, księgarza rodem z Gdańska, i Urszuli von Braun. Z powodu działań militarnych podczas wojny Francji z koalicją augsburską rodzina S-a przeniosła się w r. 1689 do Frankfurtu nad Menem, a w r. 1694 przybyła do Gdańska.

W l. 1703–10 uczył się S. w tamtejszym Gimnazjum Akademickim, w l. 1710–12 studiował na uniwersytecie w Wittenberdze. W r. 1712 przeniósł się do Halle, nie wpisał się jednak do metryki tej uczelni. W r. 1714, jako guwerner gdańszczanina Rajnolda Bauera, wyjechał ze swym podopiecznym do Lejdy (immatrykulowali się 2 X t. r.), gdzie obaj studiowali przez dwa lata, a następnie odbyli dwuletnią podróż po Europie (Holandia, Belgia, Francja, Szwajcaria, Austria). W r. 1718 S. powrócił do Gdańska i pracował zapewne jako nauczyciel prywatny. Dn. 28 V 1720 objął urząd prorektora (konrektora) w Gimnazjum Akademickim w Elblągu; uczył w nim nadto wymowy, historii i filozofii. S. utrzymywał stałe kontakty z uczonymi gdańskimi, zwłaszcza przyrodnikiem Janem Filipem Breyne. Wzorując się na powstałym w Gdańsku w r. 1720 Societas Literaria, założył w r. n. tow. naukowe Societas Litteraria w Elblągu. Posiedzenia i dyskusje naukowe odbywały się w jego domu. Działalność towarzystwa zamarła ok. r. 1727. S. pisał i ogłaszał drukiem liczne pozycje związane ze swoją pracą w gimnazjum: programy nauczania, przemówienia, sztuki dla teatru szkolnego. Jego zainteresowania naukowe dotyczyły historii, prawa, numizmatyki. Publikował wiele w czasopismach erudycyjnych, m. in. w: ,,Das Gelahrte Preussen”, „Erleutertes Preussen”, „Acta Borussica”, „Preussische Zehenden”.

Jak się wydaje, w czasie bezkrólewia po śmierci Augusta II w r. 1733 i zmagań o polski tron między zwolennikami Stanisława Leszczyńskiego i Augusta III, S. sympatyzował z obozem prostanisławowskim. Prawdopodobnie na przełomie l. 1733 i 1734 przebywał w oblężonym przez wojska rosyjskie i saskie Gdańsku. Zebrane wówczas obfite materiały źródłowe dotyczące dziejów bezkrólewia, oblężenia Gdańska i losów miast Prus Królewskich w tym okresie opublikował S. anonimowo jako Accurate Nachricht von der […] Belager- und Bombardirung der Stadt Danzig… (Cöln 1735). W drugim wydaniu tego dzieła, pod zmienionym tytułem Alt- und Neue Polnisch-Preussische Chronica, oder Kriegs- und Friedens-Geschichte… (Frankfurt und Leipzig 1762), obok S-a jako współautor figuruje toruński profesor Jerzy Piotr Schultz. S. zajmował się także biografistyką. Napisana przezeń i opublikowana we Frankfurcie i Lipsku w r. 1731 biografia Leben und Thaten Friedrich Wilhelms des Grossen… przyczyniła sie zapewne do powołania go w r. 1735 na członka Królewskiej Akademii Berlińskiej. W t. r. został S. rektorem Elbląskiego Gimnazjum Akademickiego. Jego stanisławowskie sympatie znalazły wyraz w biografii Stanisława Leszczyńskiego Leben Stanislai I Königs von Pohlen … wydanej anonimowo po raz pierwszy w Sztokholmie w r. 1737. Choć S. zainspirowany był biografią Karola XII pióra Woltera, jednak styl jego dzieła i sposób narracji pozostały w dużej mierze barokowe. Książka o Leszczyńskim doczekała się wielu wydań, tłumaczeń i przeróbek, m. in. wersji angielskiej i francuskiej. Zazwyczaj (od pierwszego wydania niemieckiego), wraz z biografią Leszczyńskiego publikowana była także biografia kard. prymasa Michała Radziejowskiego. Mimo wysuwanych dawniej wątpliwości (m. in. Karol Estreicher) co do autorstwa S-a, obecnie jest on powszechnie cytowany jako autor tych życiorysów.

Zainteresowania biograficzne S-a zaowocowały nadto pracą poświęconą Andrzejowi Chryzostomowi Załuskiemu oraz żywotom kilku innych biskupów warmińskich. Ogłosił także dziełko dotyczące wybitnych elblążan Elbinga literata (Elbingae 1742). W r. 1740 w Królewcu ukazała się praca S-a Acta Lysczynskiana […] oder ausführliche Nachricht von dem Leben, Schriften und Schicselen des berüchtigen polnischen Atheisten Casimir Lysczynski…. Z działalnością pedagogiczną S-a wiąże się ogłoszona t. r. w Elblągu rozprawa w formie tez do dysputy Dissertatio iuris publici Pruthenici de Prussia nunquam et nulli tributaria, w której udowadniał, że Prusy przed przybyciem Krzyżaków były niezawisłe. S. opublikował też sporo prac z zakresu numizmatyki. Swoją pozostałą w rękopisie Historia Poloniae per nummos illustrata przekazał bibliotece gimnazjum (obecnie w B. Miejskiej). Kierując Elbląskim Gimnazjum Akademickim, starał się S. unowocześniać nauczanie. Wprowadzał nowe podręczniki, reprezentujące dorobek wczesnego oświecenia niemieckiego (m. in. J. K. Gottscheda i Ch. Wolffa). Dbał o nauczanie języków nowożytnych: niemieckiego, polskiego i francuskiego. Rozbudował blok przedmiotów historycznych. Jako wychowawca zalecał umiar w karaniu. Przeprowadził generalny remont gmachu gimnazjum zakończony w r. 1744. Żywo zajmował się teatrem szkolnym, sam pisał i reżyserował sztuki, kierował szkolną orkiestrą. Z okazji 500-lecia założenia Elbląga S. napisał libretto do opery Hermann von Balke, o założycielu miasta, krzyżackim mistrzu krajowym. Muzykę skomponował G. F. Haendel, znany S-owi z okresu jego pobytu w Halle. W październiku 1737 kierował S. wystawieniem opery w obecności kompozytora, podczas uroczystych obchodów jubileuszu. Zmarł w Elblągu 20 XII 1745 i tamże został pochowany.

S. był żonaty (od r. 1725) z Zofią Eleonorą Rhode, córką burmistrza Elbląga. Miał czworo dzieci, z których dojrzałego wieku dożyła jedna córka.

 

Reprod. portretu w: Wybitni Pomorzanie XVIII w., Wr. 1983 s. 198 (nr 12); – Estreicher; Altpreuss. Biogr., II; Wybitni Pomorzanie XVIII wieku, Wr. 1983 s. 196–202 (bibliogr.); Zasłużeni ludzie dawnego Elbląga, Wr. 1987 s. 129–35; – Dunajówna M., Pierwsze toruńskie czasopismo naukowe w XVIII w. „Das Gelahrte Preussen”, w: Księga Pamiątkowa 400-lecia Gimnazjum Toruńskiego, Pod red. Z. Zdrójkowskiego, Tor. 1972–4 I 8–9, 15, 17, 23; Pawlak M., Dzieje Gimnazjum Elbląskiego w latach 1535–1772, Olsztyn 1972; Staszewski J., Die ersten wissenschaftlichen Gesellschaften in Polen und ihre Bedeutung für die Entwicklung der Aufklärung, w: Wissenschaftspolitik in Mittel- und Osteuropa. Wissenschaftliche Gesellschaften, Akademien und Hochschulen im 18. und beginnenden 19. Jahrhunderts, Hrsg. von E. Amburger [i in.], Berlin 1976 s. 311–16; Toeppen M., Die Elbinger Geschichtsschreiber und Geschichtsforscher in kritischer Übersicht vorgeführt, „Zeitschr. d. Westpreussischen Geschichtsvereins” (Danzig) H. 32: 1893 s. 107.

Stanisław Salmonowicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.