FAQ

Dlaczego nie mogę znaleźć określonego biogramu?

Przyczyny braku biogramu mogą być dwie. Przede wszystkim Polski Słownik Biograficzny zawiera ponad 27.000 biogramów, ale nie wszystkie są jeszcze dostępne w internecie. Nabywanie praw od autorów odbywa się sukcesywnie w miarę rozwoju projektu. Docelowo wszystkie biogramy PSB mają znaleźć się w internecie w iPSB. Drugą przyczyną może być przyjęta zasada redakcyjna w wydaniu drukowanym Polskiego Słownika Biograficznego: mogą się w nim znaleźć jedynie osoby, które zmarły przed rokiem 2000. Zasada ta wynika z konieczności pozyskania obiektywnych historycznie źródeł, a te powstają dopiero po upływie pewnego czasu od śmierci danej osoby. Również historyk potrzebuje czasu na to aby zapoznać się i przeanalizować te źródła. Jednym z najważniejszych założeń publikacji biogramu w Polskim Słowniku Biograficznym i tym samym w iPSB jest rzetelność pracy historyka. Biogramy są pisane przez profesjonalnych historyków w sposób maksymalnie obiektywny przy zachowaniu profesjonalnej staranności. Stąd długi czas jaki musi upłynąć do ich publikacji.
Możliwe też jest, że niektórych biogramów nie możemy jeszcze przeczytać z powodu innej zasady redakcyjnej - biogramy powstają od litery A, a obecnie tworzone są biogramy na literę S. Takie założenie przyjęto w 1935 roku w redakcji Polskiego Słownika Biograficznego. Dlatego jeżeli ktoś nawet zmarł w 1995 roku lecz jego nazwisko zaczyna się na literę A lub inną literę przed S, to jego biogramu nie znajdziemy w Polskim Słowniku Biograficznym i w iPSB. Wiemy, że to duża niedoskonałość jednak wynika ona z zasady redakcyjnej, na którą dziś nie mamy już wpływu. W przyszłości biogramy mają być uzupełniane - znowu począwszy od litery A, jednak nie możemy podać nawet przybliżonego terminu gdy to nastąpi. Pytania w tej sprawie można kierować do redakcji Polskiego Słownika Biograficznego w Krakowie www.psb.pan.krakow.pl. Mając świadomość tego problemu na stronach PSB planujemy udostępniać krótkie materiały opisowe oraz multimedia dotyczące postaci, których biogramów nie posiadamy. Będą one przygotowywane przez redakcję Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego i będą zawierać skróconą najważniejszą informację na temat danej postaci wraz z podaniem źródeł.
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.