Biogram Postaci z tego okresu
 Emil Landsberg      Emil Landsberg, wizerunek na podstawie fotografii z 1935 r.

Emil Landsberg  

 
 
1880-04-19 - 1952-08-16
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Landsberg Emil (1880–1952), inżynier kolejowy, działacz gospodarczy. Ur. w majątku Klaryszki w pow. szawelskim gub. kowieńskiej 19 IV, był synem Wacława, właściciela ziemskiego, i Malwiny z Romerów. Bracia: Aleksander, Alfred i Czesław, byli inżynierami. Szkoły, podstawową i średnią, ukończył L. w Szawlach i Kownie, a w r. 1906 Instytut Dróg i Komunikacji w Petersburgu. Pracę zawodową rozpoczął w Rosji. W l. 1914–5 był naczelnikiem ruchu Kolei Nadwiślańskiej w Warszawie. Latem 1915 r. ewakuowany wraz z rodziną do Rosji, pracował w rosyjskich instytucjach wojskowych początkowo w Mohylewie, a później Bobrujsku. Do kraju wrócił w r. 1918. W n. r. został powołany na rzeczoznawcę w sejmowej Komisji Opałowej. Jednocześnie organizował Dyrekcję Kolejową w Wilnie. W styczniu 1920 r. został jej prezesem. W czasie wojny polsko-radzieckiej był kierownikiem Centralnej Komisji Ewakuacyjnej i od września 1920 r. przebywał wraz z władzami Dyrekcji Kolejowej w Siedlcach. Do Wilna wrócił w r. 1921, gdzie stał się bohaterem tzw. «sprawy Landsberga». Prasa zarzucała mu rusyfikację Dyrekcji Wileńskiej oraz wadliwą gospodarkę drzewem. W obronie L-a stanął Związek Polskich Inżynierów Kolejowych; sprawa znalazła się także w sejmowej Komisji Opałowej. Po odparciu większości zarzutów L. podał się w r. 1924 do dymisji. W związku z tą sprawą pozostaje książka L-a, pt. Moje wyjaśnienia do zarzutów zrobionych przez komisję, badającą gospodarkę leśną w Dyrekcji Wileńskiej, w jej ostatecznym protokule (W. 1924).

W r. 1924 został generalnym dyrektorem zakładów «J. K. Poznański» w Łodzi. W l. 1928–39 pełnił funkcję dyrektora zarządu Warszawskiej Spółki Akcyjnej Budowy Parowozów. Równocześnie był członkiem rady Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów, członkiem rady nadzorczej Tow. Kredytowego Przemysłu Polskiego, a od r. 1932 członkiem Międzyministerialnej Komisji przy Min. Przemysłu i Handlu (MPiH), opracowującej projekt ustawy o robotach i dostawach dla Skarbu Państwa. W czasie drugiej wojny światowej był L. prezesem Spółki Inżynierów Komunikacji w Warszawie. Po wojnie brał udział w rewindykacji mienia polskiego z Austrii i repatriacji Polaków z Niemiec. W r. 1946 wyjechał na pobyt stały do Francji.

Obok pracy zawodowej L. pracował społecznie. Zajmował się także publicystyką gospodarczą. Był autorem artykułów w prasie gospodarczej oraz książek, m. in. wydał Sprawę deficytów na kolejach żelaznych (Wil. 1923), Uwagi w sprawie kryzysu gospodarczego w Polsce (Przyczyny i drogi naprawy) (W. 1932), Uwagi w sprawie zachwiania się przemysłu polskiego w dobie kryzysu (W. 1926). Odznaczony był Legią Honorową i Krzyżem Walecznych Zmarł 16 VIII 1952 r. w Nicei. L. ożeniony był dwukrotnie, z Marią Jonini i Natalią Bogusz. Pozostawił dwie córki: Irenę Burman i Walentynę Markowską-Gałach.

 

Fot. w zbiorach rodzinnych córki W. Markowskiej-Gałach; – Dyrekcja Wileńska PKP w świetle cyfr i faktów, W. 1922 s. 1 i n.; Kryzys w przemyśle włókienniczym w Polsce, a potrzeba zastosowania organizacji pracy. Wywiad z inż. E. L-iem, „Przemysł i Handel Górnośląski” 1925 nr 3/4 s. 40; Narada gospodarcza 28/II – 2/III 1936 r., W. 1936 s. 129; Rocznik Informacyjny o Spółkach Akcyjnych w Polsce, 1930 poz. 68 i 231; Sprawozdanie Centralnego Związku Przemysłu Polskiego z działalności w r. 1930–4, W. 1931–5; Wierzbicki A., Wspomnienia i dokumenty (1877–1920), W. 1957 s. 523 i n.; – Informacje córki W. Markowskiej-Gałach i B. Cywińskiego.

Janusz Kaliński

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.