W bitwie strała się brytyjska Royal Navy z niemiecką Kaiserliche Marine.  Było to jedyne starcie flot liniowych w I wojnie światowej. Brytyjczycy mieli przewagę liczebną  i w sile ognia. Dysponowali 151 jednostkami, a Niemcy tylko 99.  Bitwa rozpoczęła się wczesnym popołudniem, ale walki trwały jeszcze w nocy. W bitwie zatopionych zostało 14 okrętów brytyjskich i 11 niemieckich,

Wiele okrętów zatonęło wraz z całymi załogami.  Zginęło ponad 8500 marynarzy, z czego 6 tys. brytyjskich. Obie strony uznały wynik bitwy za swoje zwycięstwo, choć nie osiągnęły zakładanych celów. Niemcy stracili mniej jednostek i marynarzy, ale Brytyjczycy zachowali gotowość bojową i utrzymali swe panowanie na morzu oraz zdolność do blokady ekonomicznej Niemiec. Flota niemiecka, której większość dużych jednostek doznała poważnych uszkodzeń i została okresowo wyłączona ze służby, zrezygnowała potem z akcji wielkich formacji nawodnych, koncentrując się na totalnej wojnie podwodnej.

(na zdjęciu: Niemiecki krążownik SMS Kronprinz,  jeden z 250 okrętów, które walczyły w bitwie Jutlandzkiej. Była to jedna z niewielu dużych jednostek niemieckich, która uniknęła uszkodzeń w czasie bitwy. Zwodowany w listopadzie 1914 roku,  okręt miał 175 metrów długości, wyporność 28 tys. ton,  24 działa, 10 działek przeciwlotniczych i 5 wyrzutni torped. Jego załoga składała się z 1136 marynarzy.)