Pomnik zasłużonego dowódcy i wybitnego historyka wojskowości generała dywizji Tadeusza Kutrzeby odsłonięto 23 lipca 2020 roku w Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie w Warszawie. Ten zasłużony oficer był przez 11 lat komendantem Wyższej Szkoły Wojskowej, a potem dowódcą Armii Poznań w kampanii wrześniowej. W młodości był oficerem armii austro-węgierskiej i walczył w jej szeregach podczas I wojny światowej. Zaraz po upadku monarchii habsburskiej wstąpił do powstającego Wojska Polskiego i uczestniczył w wojnie z bolszewikami. To on opracował plan operacji dyneburskiej, a następnie uczestniczył w jego realizacji, za co otrzymał order Virtuti Militari. W kwietniu 1920 roku jako szef sztabu 3 Armii uczestniczył w wyprawie na Kijów. Podczas odwrotu sprawował [...]

Pomnik zasłużonego dowódcy i wybitnego historyka wojskowości generała dywizji Tadeusza Kutrzeby odsłonięto 23 lipca 2020 roku w Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie w Warszawie. Ten zasłużony oficer był przez 11 lat komendantem Wyższej Szkoły Wojskowej, a potem dowódcą Armii Poznań w kampanii wrześniowej. W młodości był oficerem armii austro-węgierskiej i walczył w jej szeregach podczas I wojny światowej. Zaraz po upadku monarchii habsburskiej wstąpił do powstającego Wojska Polskiego i uczestniczył w wojnie z bolszewikami. To on opracował plan operacji dyneburskiej, a następnie uczestniczył w jego realizacji, za co otrzymał order Virtuti Militari. W kwietniu 1920 roku jako szef sztabu 3 Armii uczestniczył w wyprawie na Kijów. Podczas odwrotu sprawował funkcję szefa sztabu Frontu Południowo-Zachodniego, a w czasie Bitwy Warszawskiej kierował sztabem Frontu Środkowego. Potem jako szef sztabu nowo utworzonej 2 Armii uczestniczył w walkach o Białystok i w pościgu za wojskami sowieckimi na Białorusi.

Czytaj dalej Zwiń tekst
Wszystkie kolekcje (27)
Autorem kolekcji jest: Tadeusz
 
 
1 2
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.