Audycja Polskiego Radia z 25.05.2007. Relacja z debaty poświęconej życiu i działalności Władysława Andersa. Debata odbyła się 18 maja 2007 roku podczas konferencji naukowej „Generał Władysław Anders. Żołnierz i polityk” w Muzeum Wojska Polskiego. Zawiera:
1. Wypowiedź Jacka Kotasa, podsekretarza stanu w Minerstwie Obrony Narodowej na temat czarnej legendy generała Władysława Andersa w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej oraz uchwalenia roku 2007 Rokiem Generała Andersa.
2. Wypowiedź pułkownika Krzysztofa Komorowskiego, historyka na temat tragizmu losów generała Władysława Andersa i jego żołnierzy oraz czarnej legendy generała budowanej przez propagandę Rzeczpospolitej Ludowej.
3. Wypowiedź profesora Bogusława Polaka, historyka z Politechniki Koszalińskiej na temat wartości patriotycznych w rodzinie Andersa oraz udziału generała w walkach w latach 1918-1920.
4. Wypowiedź pułkownika Juliusza Tyma, historyka strategii wojskowości z Katedry Historii Sztuki Wojennej Akademii Obrony Narodowej na temat udziału generała Władysława Andersa w kampanii wrześniowej 1939 roku oraz jego pobytu w niewoli sowieckiej.
5. Wypowiedź Wojciecha Markerta, historyka wojskowości z Wojskowego Biura Badań Historycznych na temat generała Andersa jako dowódcy Armii Polskiej w Związku Radzieckim i na Wschodzie oraz trudnych warunków życia żołnierzy polskich w Związku Radzieckim.
6. Wypowiedź doktora Zbigniewa Wawra, historyka na temat włoskiego okresu działalności generała Władysława Andersa oraz przebiegu bitwy o Monte Cassino.
7. Wypowiedź doktora Tadeusza Kondrackiego, historyka wojskowości na temat ostatniego okresu życia generała Władysława Andersa na obczyźnie w Londynie.

Autor audycji, prowadzenie - Ewa Prządka.