Audycja Polskiego Radia z 2009 roku, opublikowana na stronie Ninateka.pl. 

Do połowy sierpnia życie nadal toczyło się swoim torem. Niewiarygodne, ale jednak tak było. Polska robi co może, żeby nie prowokować Niemiec. Nie ma paniki, jak wykupowanie zaopatrzenia w sklepach. Wyraźny dzwonek dla opinii publicznej rozlega się około 24 sierpnia, kiedy coraz głośniej rozlegają się informacje mobilizacyjne. 26 sierpnia przypływa Schleswig-Holstein. Pojawia się strach przed gazem (wciąż istnieje wyobrażenie, że wojna będzie miała podobny charakter jak I wojna światowa). Histerii nie ma jednak w zasadzie do końca sierpnia. 22 sierpnia Hitler wydaje rozkaz zaatakowania Polski, 25 sierpnia podpisany zostaje układ o pomocy wzajemnej między Polską a Wielką Brytanią, rozpoczęcie wojny umożliwia ostatecznie podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow. 30 sierpnia zostaje ogłoszona powszechna mobilizacja. Hitler w sytuacji zupełnie jawnej agresji szuka jakby usprawiedliwienia dla wywołania wojny – 31 sierpnia ma miejsce prowokacja w Gliwicach.

W sierpniu życie literackie nie zamiera, nikt nie chce uwierzyć, że to, co nadciąga, naprawdę nadciągnie. Nie ma co do tego wątpliwości Witold Gombrowicz, który wyjeżdża do Argentyny. Ten wyjazd pełen jest zagadek i niedopowiedzeń, jego znaczenie dla polskiej literatury jest duże (m.in. ze względu na wydany ponad 10 lat później Transatlantyk). Strofy słynnego Bagnetu na brońWładysława Broniewskiego zdają się coraz bardziej uprawomocnione. W sierpniu powstaje swoisty kontrapunkt dla tego  utworu – Modlitwa za nieprzyjaciół Kazimiery Iłłakowiczówny.

Teatr Narodowy wystawia ostatnie przedstawienie przed wojną, które staje się niesławnym symbolem tego, czym było dwudziestolecie międzywojenne. Chodzi o farsę Wesele Fąsia Ryszarda Ruszkowskiego w reżyserii Karola Borowskiego. Już wtedy pojawiają się głosy, że „nie wypada”.

W audycji zostały wykorzystane m.in. fragmenty Dzienników Marii Dąbrowskiej, recenzji Tadeusza Boya-Żeleńskiego i Stanisława Piaseckiego.
 

"Rok 1939. Historia i literatura" to cykl audycji zrealizowanych przez Polskie Radio, w których o wydarzeniach politycznych w 1939 roku opowiada profesor Rafał Habielski, o życiu teatralnym krytyk Tomasz Mościcki, a o tym, co działo się w środowisku literackim mówi profesor Piotr Śliwiński. Ich wypowiedzi przeplatają się z fragmentami kalendarium pochodzącego z Almanachu 1939 wydanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego.