INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Antoni Czerwiński      Frag. fotografii z końca XIX w.

Antoni Czerwiński  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czerwiński  Antoni (1870–1932), ur. 27 V w rodzinnym majątku Tadeuszówce na Ukrainie, był synem Augusta, uczestnika powstania 1863 r., a potem więźnia w cytadeli kijowskiej. Matką Cz-go była Krasuska, córka Franciszka Krasuskiego. Po jej rychłej śmierci August Cz. ożenił się z jej siostrą Idalią, która troskliwie zajęła się wychowaniem Antoniego. Kształcił się on w Kijowie, gdzie ukończył gimnazjum klasyczne i wydział przyrodniczy na tamtejszym uniwersytecie. Ożenił się z Celiną Kulczykowską, córką właściciela majątku Politanki na Podolu. Wspólnie z ojcem prowadził Cz. swoje interesy majątkowe i oddał się ratowaniu majątków polskich zagrożonych przejściem w ręce rosyjskie. Zakładał też w Kijowie i na Ukrainie liczne szkoły polskie. Założone przez Augusta Cz-go i prowadzone przez Antoniego akcyjne towarzystwo pod firmą Południowo-Rosyjskie Tow. Handlu Towarami Aptekarskimi rozwinęło się wkrótce w wielką placówkę handlową o czysto polskim charakterze i zatrudniającą wyłącznie Polaków. Pomnożywszy znacznie swoją fortunę, Antoni Cz. nie żałował pieniędzy na polskie cele publiczne. W r. 1905 był prezesem konspiracyjnego Polskiego Komitetu Wyborczego w Kijowie. Był on jednym z założycieli i, wraz z Tomaszem Michałowskim, współwydawcą »Dziennika Kijowskiego«, powstałego w r. 1906, głównie dzięki staraniom Włodzimierza hr. Grocholskiego. W r. 1911 na skutek ostrego artykułu, jaki się w »Dzienniku Kijowskim« pojawił z powodu aresztowania przez władze rosyjskie Cypriana Krzyżanowskiego za utrzymywanie w swoim majątku szkółki polskiej, Cz. i Tomasz Michałowski zostali na rozkaz generał-gubernatora Trepowa osadzeni w więzieniu kijowskim na Łukianówce, gdzie przesiedzieli parę miesięcy. Cz. był przez pewien czas prezesem polskiego klubu »Ogniwo« w Kijowie, prezesem Tow. Popierania Sztuki, jako też członkiem czynnym wielu towarzystw i organizacji polskich, a od r. 1917 również członkiem Polskiego Komitetu Wykonawczego na Rusi, który był autonomiczną władzą administracyjną dla społeczeństwa polskiego, zamieszkałego w ówczesnych pięciu guberniach: wołyńskiej, podolskiej, kijowskiej, czernihowskiej i połtawskiej. Po katastrofie bolszewickiej, w której stracił cały znaczny majątek, Cz. przybył do Polski, gdzie jako doświadczony rolnik i finansista pracował do śmierci w instytucjach Banku Rolnego. Zmarł w Warszawie 24 IX 1932.

 

»Ziemia Wołyńska« 1932 nr 40; »Czas« 1932; »Przegląd Wołyński« 1932 IX.

Joachim Bartoszewicz

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.