Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Gruszczyński h. Poraj     

Jan Gruszczyński h. Poraj  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

Poniższa nota biograficzna pochodzi z Pocztu Prymasów Polski opublikowanego przez Kurię Metropolitalną w Gnieźnie na stronie www.prymaspolski.pl.

 
 
 
Spis treści:
 
 
Biogram naukowy jest dostępny wyłącznie w drukowanej wersji PSB. Zapraszamy do zapoznania się z innymi dostępnymi materiałami.
 
 
 

Poniższa nota biograficzna pochodzi z Pocztu Prymasów Polski opublikowanego przez Kurię Metropolitalną w Gnieźnie na stronie www.prymaspolski.pl.

Jan Gruszczyński

Urodzony w Iwanowicach ok. 1405 r. Był synem chorążego mniejszego sieradzkiego Jana z Gruszczyc i Małgorzaty z Naramic i Parcic h. Łodzia. Miał kilku braci: Jakuba, Bartłomieja – kasztelana kaliskiego, Mikołaja z Iwanowic h. Kośmidrem – chorążego kaliskiego, Marcina, doktora dekretów i kanonika gnieźnieńskiego oraz Andrzeja – kanonika poznańskiego. Wiadomo też, że przyszły Prymas był studentem Uniwersytetu Krakowskiego w 1431 r. Od 1430 do 1454 r. pełnił funkcję pisarza królewskiego. Dzierżył też liczne beneficja, kolejno uzyskał kanonikat i archidiakonat w węgierskim Eger (lata 1440–1441), od 1442 r. był plebanem w Sieradzu oraz kanonikiem św. Jerzego na Wawelu, kustoszem i kanonikiem krakowskim odpowiednio w latach 1443–1450 i 1448, ponadto kanonikiem gnieźnieńskim i poznańskim od 1444 r., włocławskim od 1447 r., w latach 1455–1469 kanclerzem królewskim, a od 1456 do 1457 r. gubernatorem Wielkopolski i Prus. Biskupstwo włocławskie objął w 1451 r., w 1463 r. zaś krakowskie. Na arcybiskupa gnieźnieńskiego wybrany został z prezenty królewskiej przez kapitułę 3 lipca 1464 r., potwierdzony przez papieża 19 października tegoż roku, ingres odbył 23 kwietnia 1465 r. W trakcie pontyfikatu zaangażowany był bardziej w politykę państwową niż w zarząd diecezją, mimo to zwołał pięć synodów prowincjonalnych, których głównym efektem było opodatkowanie duchowieństwa na rzecz walki z Krzyżakami. Na ten cel, w latach 1465–1466, przeznaczył część precjozów ze skarbca gnieźnieńskiej katedry. Jako bardzo bliski współpracownik króla Kazimierza Jagiellończyka, wspierał jego zabiegi o zjednoczenie Prus z Koroną. Piastując urząd kanclerski, miał duży wpływ na politykę państwa, zwłaszcza w czasie wojny trzynastoletniej. Przyczynił się do wykupienia Malborka z rąk krzyżackich (1457 r.). Wywarł duży wpływ na rokowania i zawarcie układu z królem czeskim Jerzym z Podiebradu w Głogowie w 1462 r. Ponadto przewodniczył stronie polskiej w trakcie rozmów polsko-krzyżackich w Brześciu Kujawskim i był obecny przy rokowaniach zakończonych pokojem toruńskim w 1466 r. Częściowo sparaliżowany zmarł w Krakowie 9 października 1473 r., jego ciało sprowadzono do Gniezna i pochowano w katedrze 23 października. Prymas Jan Łaski ok. 1520 r. wystawił mu nagrobek z czerwonego marmuru wykonany przez Jana Florentczyka z Ostrzyhomia.

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.