INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jerzy Bock  

 
 
1621-04-12 - 1690-11-19
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bock Jerzy (1621–1690), kaznodzieja i poeta polski na Śląsku, wyzn. protest., urodził się 12 IV w Komorznie (Reynersdorf) pod Byczyną jako syn przybysza z Siedmiogrodu. Nauki początkowe pobierał zapewne w Byczynie, wyższe na Węgrzech i w Królewcu. W r. 1646 został nauczycielem szkoły miejskiej w Namysłowie, 1648 diakonem w Wałczynie (Constadt) w księstwie oleśnickiem, gdzie się ożenił, lecz wnet owdowiał. Nowy książę oleśnicki Sylwjusz Nemrod z rodu Wirtemberczyków, chcąc nauczyć się języka polskiego, powołał B-a na diakona i pastora polskiego, a zarazem swego nauczyciela, do Oleśnicy w r. 1650, a następnego roku mianował go archidiakonem. Jako pastor polski B. położył znaczne zasługi. Miał sławę dobrego poety i wzorowego kaznodziei tak, że na polskie jego kazania uczęszczał sam książę. Umarł w Oleśnicy 19 XI 1690. Z dzieł B-a dochowały się: Agenda t. j. Porządek kościołów Ewanjelickich Księstwa Oleśnickiego, znane nam z II wydania (Brzeg 1715), i Nauka Domowa (Oleśnica 1670). Agenda jest spolszczeniem oryginału niemieckiego, dokonanem w r. 1668 świetną polszczyzną, stylem prostym, lecz podniosłym. Dodał do niej B. wiersz Do czytelnika i jako przydatek piękną modlitwę do Jezusa. Pierwsze wydanie ukazało się zapewne po r. 1668. Stała się ona książką obrzędową protestantów polskich na Śląsku; wydał ją ponownie, zniekształconą, w r. 1819 w Oleśnicy Krystjan Boguchwał Auerbach. Nauka Domowa, napisana na wesele szwagra Adama Hillbriga, należy do typu pouczających epitalamjów, zawiera obok nauk obrazki obyczajowe, odznacza się językiem czystym i dostosowanym do treści, wierszem udatnym. Prawdopodobnie bratem Jerzego był Jan Bock, ur. 1616 lub 1623 w Komorznie, zm. 1688 jako pastor polski w Masłowie, synem zaś Krystjan Bock, notarjusz książęcy, zmarły 17 11 1706 w Oleśnicy.

 

Sinapius J., Olsnographia itd., Leipzig 1707, II 163–4, 187–8; Ogrodziński W., Zapomniany pisarz polsko-śląski XVII w., »Komunikatach Instytutu Śląskiego« 1936, nr 3; Sembrzycki J. K., Krótki przegląd literatury ewang.-polskiej, Nawsie (1888), s. 27–8.

Wincenty Ogrodziński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.