INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Johann Wilhelm Moeller (Möller, Meller)  

 
 
1748-10-21 - ok. 1807
Biogram został opublikowany w 1976 r. w XXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Moeller (Möller, Meller) Johann Wilhelm (1748–1807?), lekarz, mineralog i podróżnik niemiecki, przebywający wiele lat na terenie Polski. Ur. 21 X w Hamburgu. Nie udało się ustalić uczelni, gdzie studiował medycynę; sądząc wg miejsca opublikowania pierwszej dysertacji lekarskiej z zakresu akuszerii (1771), był to uniwersytet w Getyndze. Przed przybyciem do Polski M. miał rozpocząć praktykę lekarską w Hamburgu. Prowadził też – zapewne po r. 1771 – badania mineralogiczne w Saksonii. Wg nie znajdującej potwierdzenia w innych materiałach wzmianki w jednej z jego prac (Reise von Warschau, s. 201) w listopadzie 1770 M. ordynował już na terenie Rzeczypospolitej. Uzyskał tu tytuł radcy dworu; niekiedy nazywany bywa też nadwornym lekarzem króla Stanisława Augusta, jednakże, o ile dało się ustalić, faktycznie funkcji tych nie pełnił, zajmował natomiast stanowiska lekarza przybocznego w różnych domach magnackich. Kilkakrotne wzmianki w jego publikacjach dowodzą, że w r. 1778 odbył podróż z «hrabią Ożarowskim» przez Kraków i Częstochowę na Śląsk; wracał tą samą trasą w r. n., czyniąc w sierpniu obserwacje mineralogiczne i botaniczne w okolicach Częstochowy. Zapewne bawiąc na Śląsku, zetknął się z przedstawicielem rodu wydawców wrocławskich Kornem (chyba z Wilhelmem Gottliebem), który zachęcił go do sporządzenia niemieckiego przekładu opisu Ukrainy Wilhelma Beauplana z XVII w. Przedmowę do tej edycji M. datował 31 XII 1779 w Brzozie. Książka, opublikowana w r. 1780 we Wrocławiu („Beschreibung der Ukraine”…), świadczy o wielkiej erudycji tłumacza; powoływał się w przypisach na najnowszą literaturę przedmiotu wydaną w Polsce i poza jej granicami, m. in. znał osiągnięcia kartografii rosyjskiej. M. wyzyskał też udostępnione mu przez autora rękopiśmienne opracowanie francuskie Ch. T. Friesego, dotyczące powstań i buntów Kozaków zaporoskich. Uprzednio M. opublikował w różnych wydawnictwach niemieckich kilka prac z dziedziny medycyny i nauk przyrodniczych, a w r. 1779 wydał w Warszawie niemiecki przekład książki C. Bisseta, dotyczącej stanu zdrowotnego Anglii. M. uzupełnił publikację informacjami o zdrowotności i chorobach w różnych miejscowościach Niemiec.

Najlepiej znany okres działalności M-a w Polsce to półrocze między październikiem 1780 a kwietniem 1781. Na zlecenie koronnej Komisji Skarbowej M. wysłany został z Warszawy na Ukrainę prawobrzeżną celem nadzorowania akcji zapobiegającej szerzeniu się epidemii «morowego powietrza». Wizytując kwarantanny, M. dokonywał też licznych obserwacji zarówno przyrodniczych, jak i językowych oraz etnograficznych; opisał je w wydanym w r. 1804 w Herzberg am Harz szczegółowym dzienniku podróży pt. Reise von Warschau nach der Ukraine im Jahre 1780 und 1781. Publikację tę uzupełnił korespondencją, wymienianą w okresie sprawowania funkcji urzędowych z przedstawicielami władz lokalnych i lekarzami polskimi; podawał także rozmaite informacje włącznie z wykazem towarów sprowadzanych do Rzeczypospolitej poprzez komorę celną w Mohylowie. W następnych latach M. praktykował zapewne nadal w różnych miejscowościach państwa polskiego; z wzmianek o prowadzonych przezeń w l. 1783–6 badaniach mineralogicznych w okolicach Międzyrzecza Koreckiego, Hoszczy i innych domyślać się można, że były to głównie rejony Wołynia, Podola i dalszej Ukrainy. Sam M. wspominał, że przed kwietniem 1787 był przez ponad dwa lata lekarzem przybocznym dziedziców Korca wołyńskiego (Czartoryskich). Zainteresowania przyrodnicze, ale również i ekonomiczno-geograficzne M-a znalazły odbicie w kolejnym opisie podróży, jaką podjął w celach zdrowotnych do Chersonia w okresie kwiecień–sierpień 1787. Relacja ta, wydana w r. 1802 w Hamburgu (Reise von Volhynien nach Cherson in Russland im Jahre 1787), zawiera poza zestawieniem napotykanych na Wołyniu i w innych częściach Ukrainy minerałów również informację o kanałach na Litwie, opatrzoną odpowiednią mapką. Krótki opis tej podróży M. (jako Meller) przedstawił w wydanym współcześnie w języku polskim Liście (b. m. 1787). W r. 1789 M. opublikował w Warszawie przekład polski (z łaciny) dziełka autora angielskiego G. Bakera o epidemicznej chorobie kataru („Opisanie epidemicznych katarów panujących w Londynie r. 1762…”). Wydawnictwo to, jak i poprzednie, świadczy o silnym związaniu M-a ze środowiskiem polskim poprzez dobre opanowanie języka. Tłumacz zaopatrzył przekład dziełka Bakera krótkim posłowiem, w którym stwierdził, że nie uzupełniał wcale tekstu oryginalnego, podającego – wg niego – interesujący opis choroby, choć zalecał powszechnie stosowane środki lecznicze.

Dalsze losy M-a są mało znane. Nie wiadomo dokładnie, kiedy opuścił ziemie Rzeczypospolitej, w ostatnich jego publikacjach znaleźć można wzmianki, że w r. 1797 przebywał na terenie Hamburga. Miał tam prowadzić nadal praktykę lekarską. Był członkiem kilku towarzystw przyrodniczych, wśród nich Mineralische Gesellschaft w Jenie i Naturforschende Gesellschaft w Westfalii. Ostatnie lata życia spędził w miejscowości Herzberg am Harz, gdzie zmarł; daty zgonu nie udało się dokładniej ustalić. Adelung podaje r. 1806, Poggendorff – 1807. M. był przedstawicielem dość licznej w Polsce drugiej połowy XVIII w. grupy cudzoziemskich fachowców o wielostronnych zainteresowaniach naukowo-badawczych. Dorobek jego nie został dotąd należycie zebrany i omówiony; szczegółowe badania mogą jeszcze odsłonić jego silniejsze powiązania z kulturą polską, trudne do prześledzenia w warunkach rozproszenia i zatraty materiałów dotyczących działalności polskiej M-a.

 

Estreicher; Enc. Org.; Adelung J. Ch., Rotermund H. W., Fortsetzung und Ergänzungen zu Ch. G. Jöchers allgemeinen Gelehrten-Lexikon, Bremen 1813 IV (niepełne zestawienie bibliogr. niemieckiej M-a); Kośmiński, Słownik lekarzów; Meusel J. G., Das gelehrte Teutschland oder Lexicon der jetztlebenden teuschen Schriftsteller, Lemgo 1797 V (niepełne zestawienie bibliogr. niemieckiej M-a); Poggendorff J. C., Biographisch-literarisches Handwörterbuch zur Geschichte der Exacten Wissenschaften, Leipzig 1863 II; – Korzon, Wewnętrzne dzieje; – Eryka Lasoty i Wilhelma Beauplana opisy Ukrainy…, W. 1972 s. 43, 51; – AGAD: Zbiór Popielów 81 (akta misji M-a 1780/81).

Ryszard W. Wołoszyński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.