Niezwykłą wystawę „Bratanków dzieje wspólne. Unikaty ze zbiorów budapesztańskich” zobaczyć można w Podchorążówce warszawskich Łazienek. Pokazano na niej kilkadziesiąt cymeliów związanych tysiącletnimi relacjami Węgrów i Polaków. Na przestrzeni wieków między obu krajami nie brakowało konfliktów wynikających z rywalizacji o wpływy w naszej części Europy, ale pamięć o wspólnej historii żyła nawet wtedy, gdy oba narody znajdowały się we wrogich obozach. To właśnie tych niezwykle silnych emocjonalnych związków między obu naszymi bliskimi choć bardzo różnymi narodami dotyczy wystawa. Eksponaty przyjechały do nas z czołowych instytucji Budapesztu, m.in. z Węgierskiego Muzeum Narodowego, Węgierskiego Archiwum Narodowego i z Instytutu i Muzeum [...]

Niezwykłą wystawę „Bratanków dzieje wspólne. Unikaty ze zbiorów budapesztańskich” zobaczyć można w Podchorążówce warszawskich Łazienek. Pokazano na niej kilkadziesiąt cymeliów związanych tysiącletnimi relacjami Węgrów i Polaków. Na przestrzeni wieków między obu krajami nie brakowało konfliktów wynikających z rywalizacji o wpływy w naszej części Europy, ale pamięć o wspólnej historii żyła nawet wtedy, gdy oba narody znajdowały się we wrogich obozach. To właśnie tych niezwykle silnych emocjonalnych związków między obu naszymi bliskimi choć bardzo różnymi narodami dotyczy wystawa. Eksponaty przyjechały do nas z czołowych instytucji Budapesztu, m.in. z Węgierskiego Muzeum Narodowego, Węgierskiego Archiwum Narodowego i z Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości. Zgromadzone pamiątki wiążą się ze wspólnymi bohaterami historii, takimi jak Stefan Batory, twórca militarnej potęgi Rzeczpospolitej, czy generał Józef Bem, jeden z największych bohaterów narodowych Węgier. Na wystawie zobaczyć można unikatową monetę okolicznościową króla Zygmunta III Wazy czy buławę księcia Siedmiogrodu i króla Polski Stefana Batorego. Ze zbiorów Węgierskiego Muzeum Narodowego pochodzi też wspaniały dar papieża Juliusza II dla króla Władysława II Jagiellończyka - miecz ceremonialny, jeden z najwspanialszych okazów rzemiosła z okresu dojrzałego renesansu. Muzeum to udostępniło też cenne wojskowe pamiątki, w tym karabelę króla Jana III Sobieskiego. Wystawa przypomina udział Polaków w powstaniu węgierskim z 1848 roku. Można tu zobaczyć szablę ceremonialną generała Józefa Bema, którą otrzymał od węgierskich kobiet w dowód uznania za wyzwolenie Siedmiogrodu. Węgrzy przyszli Polakom z pomocą w 1920 r., gdy do Warszawy zbliżała się Armia Czerwona, przekazując w przeddzień decydującej bitwy dostawy amunicji. W okresie II wojny światowej rząd węgierski odmówił wsparcia Niemców w ataku na Polskę, a po kampanii wrześniowej dziesiątki tysięcy Polaków znalazło schronienie na Węgrzech. Polacy zrewanżowali się bratankom znad Dunaju w 1956 roku, demonstrując w wielu miastach solidarność z powstańcami walczącymi przeciwko komunistycznemu reżimowi i Armii Sowieckiej, oddając dla nich krew, leki i organizując zbiórki pieniężne. O tych bliskich wzajemnych relacjach można dowiedzieć się podczas spaceru w Łazienkach. Ekspozycji w Podchorążówce towarzyszą warsztaty i wykłady. Wystawa jest czynna do 6 sierpnia 2019 r.

Czytaj dalej Zwiń tekst
Wszystkie kolekcje (27)
Autorem kolekcji jest: Tadeusz
 
 
1 2
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.