W Sulejówku trwają intensywne przygotowania do otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego, które odbędzie się w setną rocznicę naszego wielkiego zwycięstwa w wojnie z bolszewikami. To jedna z największych inwestycji muzealnych w naszym kraju - kosztowała w sumie 250 mln zł. [...]

W Sulejówku trwają intensywne przygotowania do otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego, które odbędzie się w setną rocznicę naszego wielkiego zwycięstwa w wojnie z bolszewikami. To jedna z największych inwestycji muzealnych w naszym kraju - kosztowała w sumie 250 mln zł.

Budowa Muzeum zakończyła się już w kwietniu. Teraz trwają przygotowania do wieloetapowego otwarcia. Odbywa się montaż wystawy stałej w części podziemnej nowo wzniesionego gmachu i prace w dworku Milusin, tak aby przywrócić w nim atmosferę z okresu, kiedy mieszkała tu rodzina Piłsudskich. Cała inwestycja ma ok. 5 tys.metrów kwadratowych, w tym ¼ stanowi powierzchnia wystawiennicza. W części nadziemnej Muzeum znajdą się m.in. sala wielofunkcyjna, w której odbywać się będą wystawy czasowe, konferencje i debaty, a także strefa obsługi gości, restauracja oraz biura. Natomiast pod ziemią, oprócz wystawy stałej, zorganizowana będzie strefa edukacyjna, magazyn zbiorów oraz pomieszczenia techniczne. Jak mówią pracownicy muzeum, samo uchylanie drzwi do tej monumentalnej palcówki rozpocznie się 14 sierpnia 2020 r. i rozpisane zostało na kilka etapów. Zakończy się też w symbolicznym dniu, bo w rocznicę Niepodległości 11 listopada.

Siedziba Muzeum powstała przy darowanym Marszałkowi przez polskich żołnierzy dworku „Milusin”. W skład całego kompleksu, którego łączna powierzchnia to ok. 4 hektarów,  wchodzą także willa Otradno czyli tzw. „Drewniak”, pierwszy dom w Sulejówku zakupiony przez Piłsudskich w 1921 r. oraz Willa Bzów – budynek Adiutantury Naczelnego Wodza. Muzealne obiekty otoczone są urokliwym parkiem i ogrodem, po których spacerował niegdyś Marszałek. Kompleks położony jest na terenie Enklawy Historycznej Miasta Sulejówek, która związana jest też z innymi osobistościami II RP. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zostało powołane do życia w listopadzie 2008 roku. Wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło jednak dopiero osiem lat później już w obecności prezydenta Andrzeja Dudy. Budowa została sfinansowana w ramach Wieloletniego Programu Rządowego oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (TŚ)

Czytaj dalej Zwiń tekst
Wszystkie kolekcje (27)
Autorem kolekcji jest: Tadeusz
 
 
1 2
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.