MARSZ SZLAKIEM KADROWEJ
Na stulecie Niepodległości odbył się 53. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, która była zalążkiem Wojska Polskiego i zwiastunem wolności. Po tygodniu marszu i pokonaniu ponad 120 kilometrów uczestnicy marszu dotarli z Krakowa do Kielc. W niedzielę 12 sierpnia po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, przeszli pod dawny Pałac Biskupów Krakowskich, gdzie odbyło się oficjalne zakończenie marszu. W tym właśnie miejscu w 1914 roku stacjonował Józef Piłsudski ze swoim sztabem. Pierwszym dowódcą I Kompanii Kadrowej był Tadeusz Kasprzycki „Zbigniew”. Szefem kompanii został Michał Wieruszewski „Zagończyk”. Na czele kompanii jechał Władysław Prażmowski „Belina”, który już 4 noce wcześniej z sześcioosobowym [...]
Na stulecie Niepodległości odbył się 53. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, która była zalążkiem Wojska Polskiego i zwiastunem wolności. Po tygodniu marszu i pokonaniu ponad 120 kilometrów uczestnicy marszu dotarli z Krakowa do Kielc. W niedzielę 12 sierpnia po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, przeszli pod dawny Pałac Biskupów Krakowskich, gdzie odbyło się oficjalne zakończenie marszu. W tym właśnie miejscu w 1914 roku stacjonował Józef Piłsudski ze swoim sztabem. Pierwszym dowódcą I Kompanii Kadrowej był Tadeusz Kasprzycki „Zbigniew”. Szefem kompanii został Michał Wieruszewski „Zagończyk”. Na czele kompanii jechał Władysław Prażmowski „Belina”, który już 4 noce wcześniej z sześcioosobowym patrolem, jako pierwszy przekroczył granicę zaboru rosyjskiego. Komendantem sanitarnym „Kadrówki” był Władysław Jan Augustyn Stryjeński „Bystram”. W skład kompanii wchodziły cztery plutony, którymi dowodzili: Kazimierz Jan Piątek „Herwin”, Henryk Paszkowski „Krok”, Stanisław Burhardt „Bukacki” i Jan Kazimierz Kruszewski „Kruk”. 8 sierpnia na stanowisku dowódcy kompanii Kasprzyckiego, odwołanego do Komendy Głównej, zastąpił Piątek. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej obywa się tradycyjnie co roku. Szlak prowadzi przez miejsca, którymi szli w 1914 roku strzelcy Piłsudskiego – Michałowice, Słomniki, Miechów, Książ Wielki, Wodzisław, Jędrzejów, Chęciny do Kielc. Pierwszy marsz odbył się w 1924 roku w 10. rocznicę wymarszu „Kadrówki”. W 1926 roku w Kielcach z uczestnikami spotkał się sam Marszałek Piłsudski. Do wojny odbyło się 15 marszów. W okresie dominacji sowieckiej na ponad 40 lat marsze ustały. Tradycję wskrzeszono w 1981 roku. Od tamtego czasu mimo szykan komunistów marsze odbywały się już nieprzerwanie co roku, choć początkowo w elitarnym gronie i przy czujnej asyście milicji. W 1984 roku wszyscy uczestnicy marszu zostali nawet aresztowani. Po upadku komunizmu marsz powrócił do dawnej formuły przedwojennej i od tej pory uczestniczą w nim setki osób.
Czytaj dalej Zwiń tekst
Wszystkie kolekcje (27)
Autorem kolekcji jest: Tadeusz
 
228
Uroczyste zakończenie 53. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, Kielce  12.08.2018 r.

Uroczyste zakończenie 53. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, Kielce 12.08.2018 r.

237
Uroczyste zakończenie 53. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, Kielce  12.08.2018 r.

Uroczyste zakończenie 53. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, Kielce 12.08.2018 r.

229
Uroczyste zakończenie 53. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, Kielce  12.08.2018 r.

Uroczyste zakończenie 53. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, Kielce 12.08.2018 r.

 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.