WYSPIAŃSKI – WIESZCZ MŁODEJ POLSKI
Największa do tej pory wystawa dzieł Stanisława Wyspiańskiego, zgromadzonych w Muzeum Narodowym w Krakowie, łączy trzy narodowe daty: została otwarta w 110. rocznicę śmierci artysty, trwać będzie aż do 150. rocznicy jego urodzin, a oglądać ją można przez cały rok wielkiego jubileuszu – stulecia odzyskania niepodległości. To niezwykły zbieg okoliczności, bo przecież bez sztuk i obrazów Wyspiańskiego niepodległości by nie było i nie sposób sobie wyobrazić kultury polskiej bez jego twórczości. Na wystawie zobaczyć można to co najbardziej wzruszające: pastelowe portrety dzieci, obrazy macierzyństwa, krakowskie krajobrazy i polne kwiaty. Można przypomnieć sobie niezapomniane strofy, które weszły tak głęboko do naszego języka, że czasem wydaje [...]
Największa do tej pory wystawa dzieł Stanisława Wyspiańskiego, zgromadzonych w Muzeum Narodowym w Krakowie, łączy trzy narodowe daty: została otwarta w 110. rocznicę śmierci artysty, trwać będzie aż do 150. rocznicy jego urodzin, a oglądać ją można przez cały rok wielkiego jubileuszu – stulecia odzyskania niepodległości. To niezwykły zbieg okoliczności, bo przecież bez sztuk i obrazów Wyspiańskiego niepodległości by nie było i nie sposób sobie wyobrazić kultury polskiej bez jego twórczości. Na wystawie zobaczyć można to co najbardziej wzruszające: pastelowe portrety dzieci, obrazy macierzyństwa, krakowskie krajobrazy i polne kwiaty. Można przypomnieć sobie niezapomniane strofy, które weszły tak głęboko do naszego języka, że czasem wydaje się, że były w nim zawsze. Po drodze na wystawę zapoznać się można z bogato ilustrowanym kalendarium życia i twórczości artysty. Dalej w siedmiu salach pokazano 500 prac geniusza Młodej Polski, czyli większość z jego dzieł znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Są tu: pastele, akwarele, obrazy olejne, rysunki, ryciny, rzeźby, druki, projekty scenograficzne, wyroby rzemiosła artystycznego. Są też projekty dekoracji krakowskiego kościoła Ojców Franciszkanów, katedry na Wawelu i Domu Towarzystwa Lekarskiego. Jest pełen rozmachu model przebudowy wzgórza wawelskiego wykonany według wspólnej koncepcji Wyspiańskiego i architekta Władysława Ekielskiego. Według tej pełnej rozmachu koncepcji wzgórze wawelskie miało przekształcić się w centrum duchowe i polityczne kraju, z siedzibami: parlamentu, Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Narodowego i greckim teatrem. Na wystawie można się zapoznać nie tylko z arcydziełami autora „Wesela”, ale i z problemami konserwacji jego dzieł, ze szczególnym uwzględnieniem jego mistrzowskiej techniki, czyli pastelu. Wystawa na nowo uzmysławia geniusz tego malarza i poety, który odcisnął tak głębokie piętno na polskiej duszy. Ten wirtuoz słowa i obrazu był zwierciadłem swego pokolenia, ale i jego krytykiem oraz zwiastunem wyzwolenia. Plon jego krótkiego i tragicznego życia jest tak bogaty i niezwykły, że trudno uwierzyć, że wszystko to stworzył jeden, chory, borykający się z nędzą człowiek. Wystawa „Wyspiański” czynna będzie w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie do 20 stycznia 2019 roku.
Czytaj dalej Zwiń tekst
Wszystkie kolekcje (27)
Autorem kolekcji jest: Tadeusz
 
180
Stanisław Mateusz Wyspiański

Stanisław Mateusz Wyspiański

1869/01/15 - 1907/11/28
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.