Imponująca wystawa „Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku” na Zamku Królewskim w Warszawie gromadzi arcydzieła sztuki jubilerskiej i rzemiosła artystycznego ze złotego okresu dziejów naszego kraju. Olśniewający jest zwłaszcza zbiór arcydzieł po raz pierwszy wypożyczonych z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze, w tym wspaniała monstrancja wykonana na zlecenie ojca Augustyna Kordeckiego, dowódcy obrony Jasnej Góry, jako dar dziękczynny za ocalenie klasztoru od szwedzkiego potopu. Warszawski złotnik Wacław Grotko potrzebował na jej wykonanie 22 funty złota, 2366 brylantów, 2238 rubinów i mnóstwa szmaragdów, szafirów i pereł. Są też na [...]

Imponująca wystawa „Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku” na Zamku Królewskim w Warszawie gromadzi arcydzieła sztuki jubilerskiej i rzemiosła artystycznego ze złotego okresu dziejów naszego kraju. Olśniewający jest zwłaszcza zbiór arcydzieł po raz pierwszy wypożyczonych z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze, w tym wspaniała monstrancja wykonana na zlecenie ojca Augustyna Kordeckiego, dowódcy obrony Jasnej Góry, jako dar dziękczynny za ocalenie klasztoru od szwedzkiego potopu. Warszawski złotnik Wacław Grotko potrzebował na jej wykonanie 22 funty złota, 2366 brylantów, 2238 rubinów i mnóstwa szmaragdów, szafirów i pereł. Są też na wystawie dwie najstarsze sukienki cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, zwane „rubinową” i „diamentową”. Na każdej z nich znajdują się setki klejnotów, złotych obrączek, pierścionków, naszyjników, które są wotami złożonymi Matce Boskiej wraz z życzeniami, prośbami i podziękowania przez naszych pobożnych przodków. Na niezwykłej wystawie zaprezentowano setki arcydzieł jubilerów z terenu Rzeczypospolitej oraz portrety władców i możnych we wspaniałych strojach i biżuterii. Można tu zobaczyć insygnia władzy i klejnoty tworzone dla ukazania potęgi i blasku możnych a może nawet dla ich uciechy czy zwykłej próżności. Tak czy inaczej, wystawa dowodzi, że artyści z terenu Rzeczypospolitej potrafili tworzyć wspaniałe dzieła jubilerskie, co dotąd w europejskiej historii sztuki było raczej pomijane. Eksponowane zabytki pochodzą z zasobów muzeów, świątyń i klasztorów w Polsce i na Litwie, ale też z galerii Uffizzi we Florencji, z paryskiego Luwru, prywatnej kolekcji w Londynie, z muzeów w Bernie, Monachium, Uppsali i Nowym Jorku. W sumie zostały one wypożyczone od ponad 80 właścicieli, co wskazuje, jak wyjątkowa jest to okazja, aby zobaczyć wszystkie te arcydzieła w jednym miejscu. Wystawę na Zamku Królewskim można oglądać do 4 sierpnia 2019 r.

Czytaj dalej Zwiń tekst
Wszystkie kolekcje (27)
Autorem kolekcji jest: Tadeusz
 
 
1 2
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.