Polacy na krańcach świata

Dzięki nim lepiej poznaliśmy świat, choć oni sami zwykle są mało znani we własnym kraju. Niewiele się o nich mówi, nie pamiętamy ich zasług i traktujemy jakby wciąż byli gdzieś daleko. Z okazji stulecia niepodległości warto przypomnieć osoby, które zwiedziły, przemierzyły i zbadały świat. Gdy Polska powracała na mapy Europy, oni dla nas odkrywali niezbadane rejony świata. [...]

Dzięki nim lepiej poznaliśmy świat, choć oni sami zwykle są mało znani we własnym kraju. Niewiele się o nich mówi, nie pamiętamy ich zasług i traktujemy jakby wciąż byli gdzieś daleko. Z okazji stulecia niepodległości warto przypomnieć osoby, które zwiedziły, przemierzyły i zbadały świat. Gdy Polska powracała na mapy Europy, oni dla nas odkrywali niezbadane rejony świata.

 

Czytaj dalej Zwiń tekst
Wszystkie kolekcje (6)
Autorem kolekcji jest: Maciej
 

Podróżnikiem i fotografem, który za cel postawił sobie ukazanie dziewiczej Afryki, czyli takiej jaką była ona przed przybyciem Europejczyków, był Kazimierz Zagórski. Założył studio fotograficzne w Kongu Belgijskim. Przez blisko dziesięć lat przemierzył Afrykę centralną i wykonał setki zdjęć jej mieszkańców, ukazując obyczaje plemion i ich życie. Jedną z serii zdjęć nazwał „Ginąca Afryka”.

Wacław Sieroszewski stał się badaczem Syberii przez przymusowe zesłanie za działalność niepodległościową. Przebywał w Namaskim Ułusie i tam dokumentował życie Jakutów, ich wierzenia i obrzędy. W 1890 roku opublikował artykuł o nich, który później stał się podstawą do książki „Dwanaście lat w kraju Jakutów”. Przenosząc się do Irkucka i Petresburga otrzymał dofinansowanie z Cesarskiego Towarzystwa Geograficznego i rozpoczął badania nad Jakucją. Po ponownym wydaleniu z Kongresówki za działalność niepodległościową odbył wyprawę na wschód Rosji, by badać życie tamtejszych narodów, dotarł na Wyspy japońskie i na wyspę Hokkaido, gdzie prowadził badania nad kulturą Ajnów. Powrócił do ojczyzny przez Koreę, Chiny, Cejlon, Egipt.

 
1 2 3 4 5 6
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.