Audycja Polskiego Radia z 14.07.1981. Fragment książki "Oczarowania" Ireny Lorentowicz. Wspomnienia córki o ojcu Janie Lorentowiczu, krytyku literackim, socjaliście, dyrektorze teatrów warszawskich i matce - malarce. Życie w domu, przez który przewijali się wszyscy najwięksi pisarze okresu Młodej Polski oraz inni znani ludzie kultury, nauki i sztuki.
Odcinek 1. Edukacja Jana Lorentowicza, tytan pracy, jego charakter, stosunek do wiary, studia w Paryżu, organizator życia literacko-dziennikarskiego, właściwości Lorentowicza jako krytyka literackiego i teatralnego, dom Lorentowiczów, znane postacie odwiedzające dom Lorentowiczów [Stefan Żeromski, Stefania Sempołowska, Tadeusz Miciński, Zenon Przesmycki], biblioteka Miriama i biblioteka Jana Lorentowicza, relacje między nimi, wybuch II wojny światowej.
Odcinek 2. Wiosna 1935 roku - sprawa wystawienia baletu "Harnasie" Karola Szymanowskiego na scenie w Paryżu, praca Ireny Lorentowicz nad scenografią, współpraca z Leonem Schillerem i z Szymanowskim, tancerz Serge Lifar w "Harnasiach", premiera baletu.
Odcinek 3. Wybuch II wojny światowej,polska emigracja w Paryżu, próba wyjazdu Ireny Lorentowicz do Polski, sytuacja w Paryżu, reakcje Francuzów na wojnę, formowanie się polskiego wojska we Francji, organizowanie polskiego rządu w Paryżu, praca pani Ireny w Ministerstwie Informacji i Dokumentacji, atmosfera wśród polskiej emigracji, przyjazd Marii Kuncewiczowej z mężem, pierwsza wojenna wigilia, śmierć ojca Jana Lorentowicza, atak Niemiec na Francję, wyjazd do Angers. 

Aktor - Eugenia Herman Eugenia