INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Kola (Colo, Koła, Koło) z Dalejowa h. Junosza  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kola (Colo, Koła, Koło) Jan z Dalejowa h. Junosza (zm. 1438), kasztelan halicki. Stosunek pokrewieństwa łączył go może z Dalawskimi (Mikołaj znany z dokumentu Kazimierza Wielkiego z 1352 i Mikołaj nabywca w r. 1409 połowy wsi Trościaniec). Po raz pierwszy wzmiankowany w źródłach w r. 1402 jako świadek na dokumencie wystawionym w Haliczu przez miejscowego kasztelana; obracał się w kołach kresowej szlachty, związanej ściśle z obozem Jagiellonów, i oddawał usługi w obronie przed Tatarami i Wołochami południowo-wschodnich obszarów Korony. Zbliżył się do stronników królowej Zofii Holszańskiej, czwartej żony Władysława Jagiełły, która K-ę przyjęła na dwór, obdarzyła w l. 1429–34 godnością nadwornego podstolego, a następnie stolnika. W l. 1435–7 pełnił urząd sędziego ziemskiego halickiego, później posunięty, zapewne również za poparciem królowej Zofii, na kasztelanię halicką (1437–8). Odznaczył się K. śmiałą i niełatwą akcją w r. 1433: ujął i doprowadził do króla Władysława Jagiełły zbiegłego z Polski – niedawno gościnnie przyjmowanego i obdarzonego dobrami przez dwór krakowski – Eliasza, hospodara wołoskiego, szwagra królowej Zofii, pozbawionego rządów przez brata Stefana, który znalazł uznanie w Polsce. Późną wiosną 1438 r. wziął K. udział w ciężkich walkach z Tatarami w okresie najazdu Sid-Achmeta na Podole; poległ wraz z wieloma możnymi panami polskimi w decydującej bitwie.
W r. 1427 we włości swojej Dalejów pod Stanisławowem ufundował K. i uposażył kościół parafialny. Dwukrotnie żonaty, pozostawił K. z pierwszego małżeństwa synów: Klemensa i Jana, oraz kilka córek, zaś z drugiej żony, Jadwigi z Morawicy, córki Męciny z Goworczowa, (która K-i wniosła 340 grzywien posagu, zapisanych na Łapanowie, Morawicy, Woli, Kostrzcu i Górze), wdowy po Nawoju z Tęczyna, synów: Jana starszego, Jana średniego i Jana młodszego; siostrą ich była Katarzyna, małżonka Dobiesława Odrowąża, w r. 1443 wyposażona 400 grzywnami przez matkę i braci, którzy w l. 1443 i 1446 dokonali podziału dóbr przypadłych im po ojcu.

Boniecki; Uruski; – Finkel L., Elekcja Zygmunta I, Kr. 1910; Kolankowski L., Dzieje Wielkiego Księstwa Litewskiego za Jagiellonów, W. 1931; – Akta grodz. i ziem., I, II, XII; Długosz, Historia, IV; Starod. Prawa Pol. Pomn., II nr 2035, 2303, 2760, 2836; – Arch. Państw. w Kr.: Arch. Dzik. Tarnowskich dok. 15, Terr. Crac. 10 p. 160.


Feliks Kiryk

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.