{*TODO dla biogramow ustawic szerokosc 1680 i wysokosc 554*} ARCYPOLSKA ŚCIANA WOLNOŚCI

ARCYPOLSKA ŚCIANA WOLNOŚCI

 
Wieczorem 19 marca odbyło się oficjalne zakończenie wystawy w warszawskiej Kordegardzie. Teraz ekspozycja może być pokazana także w innych miastach. Autor chciałby aby była prezentowana co najmniej do sierpnia 2020 roku, czyli do setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, która dla samego artysty jest symboliczną datą wieńczącą proces odzyskiwania Wolności. „Ta ściana – wyjaśnia biogramom.pl twórca niezwykłego dzieła - symbolizuje ścianę, którą Polacy postawili bolszewikom idącym na Warszawę i na całą Europę. Na tej ścianie pod Warszawą zostali oni zatrzymani i dla mnie to jest symboliczna data odzyskania przez Polskę Niepodległości. Bo 1918 to tylko zalążek, początek, kiedy zaczęła się odbudowa, ale cały czas toczyły się walki, trwała wojna. Przypieczętowaniem procesu odrodzenia, postawieniem kropki nad i, był 1920, powstrzymanie bolszewików przed Warszawą. To była ściana, którą Polacy postawili, aby żyć w wolnym kraju”. Profesor Stanisław Brach, kierownik pracowni ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, nie ukrywa, że postać Marszałka jest mu bardzo bliska. Dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości stworzył zmultiplikowany stukrotnie portret ojca Niepodległej w ulubionej swej technice rzeźbiarskiej, w najszlachetniejszym materiale ceramicznym, czyli w porcelanie. Artysta uczynił portret ojca Niepodległej „ikoną odzyskanej wolności” i zbudował z tych porcelanowych "kamieni" „Ścianę wolności”. To dzieło jest swoistym artystycznym dowodem siły mitu Marszałka, który był ważnym składnikiem wychowania patriotycznego w niepodległej Polsce. W okresie PRL ten symbol odzyskanej wolności był zwalczany, ale po obaleniu komunizmu znów wrócił do łask, czego najlepszym dowodem jest choćby to dzieło. Stylizowany wizerunek Józefa Piłsudskiego wykonano w Polskich Fabrykach Porcelany Ćmielów, jednej z najstarszych polskich marek. Artysta uformował bohatera z delikatnego i kruchego materiału, ale mimo to pokazał człowieka mocnego i szlachetnego, jak porcelana.
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
Autor "Ściany wolności" profesor Stanisław Brych przed swoim dziełem w galerii Kordegarda w Warszawie. Fotografię wykonał Tadeusz Święchowicz 19.03.2019 r.

Aktualności

 
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.