{*TODO dla biogramow ustawic szerokosc 1680 i wysokosc 554*} MALCZEWSKI ODZYSKANY

MALCZEWSKI ODZYSKANY

 
Obraz Jacka Malczewskiego „Przy fortepianie” powrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie. Jest to pierwszy obraz tego artysty utracony w czasie II wojny światowej, który udało się do tej pory odzyskać. W listopadzie 2019 r. został on wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym Roseberys w Londynie. W wyniku negocjacji prowadzonych przez ministerstwo z dotychczasowym posiadaczem, p. Kevinem McCormackiem, podjął on decyzję o dobrowolnym zwrocie obrazu do Polski, za co został uhonorowany dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obraz „Przy fortepianie” wzbogacił wspaniałą kolekcję dzieł Jacka Malczewskiego znajdującą sie Muzeum Narodowym w Warszawie. W jego zbiorach jest ponad 120 obrazów mistrza. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadal poszukuje ponad 70 obrazów tego autora utraconych w czasie wojny. „Przy fortepianie” to wczesne dzieło malarza, które przedstawia jego siostry Helenę i Bronisławę w trakcie lektury i muzykowania. Obraz pokazuje scenę z życia rodzinnego Malczewskich w Radomiu. Dzieło znajdowało się w posiadaniu jednej z sióstr artysty, a w 1937 roku nabyło go Muzeum Narodowe w Warszawie. Obraz Malczewskiego to kolejna polska strata wojenna, którą udało się odzyskać dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ogółem od 2016 r. MKiDN odzyskało już ponad 500 dzieł, w tym zabytki archeologiczne, rękopisy i drogocenne meble. Odzyskane dzieła można podziwiać w wielu muzeach w Polsce – m.in. w Łodzi, Krakowie i Wrocławiu. (TS)
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
Obraz "Przy fortepianie" Jacka Malczewskiego. Fot. Danuta Matloch, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aktualności

 
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.