{*TODO dla biogramow ustawic szerokosc 1680 i wysokosc 554*} POD KOPUŁĄ BOŻEJ OPATRZNOŚCI

POD KOPUŁĄ BOŻEJ OPATRZNOŚCI

 
Można już zwiedzać muzeum w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Wystawa opowiada w nowoczesny, multimedialny sposób naszą niedawną historię, widzianą poprzez pryzmat dwóch duchowych ojców naszej wolności. Ekspozycja została tak zaaranżowana, że zwiedzający może zaszyć się w labiryncie korytarzy i sal, aby odizolować się od świata i całkowicie zanurzyć w słowach i wydarzeniach, które miały wpływ na nasze rozumienie świata. Chociaż znamy te wydarzenia i wypowiadane słowa, to jednak oryginalność prezentacji, sprawia, że odkrywamy je na nowo i brzmią one równie przejmująco, jak wtedy, kiedy przeżywaliśmy je po raz pierwszy. Obok eksponatów, obrazów, filmów i instalacji zobaczyć tu można dzieła sztuki takie, jak obrazy Aldony Mickiewicz czy zmuszający do refleksji cykl obrazów pt. "Dekalog" Stefana Gierowskiego. Symbolem misji bohaterów jest ogromna przełamana drewniana łódź, która znajduje się w centrum ekspozycji, a której znaczenie zwiedzający musi odkryć sam. Papież Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński prowadzą nas przez burzliwe czasy najnowszej historii Polski, ale jednocześnie nauczają o świętości, niezłomności, misji zachowania narodowej i religijnej tożsamości. Dyrektor Marcin Adamczewski podkreśla, że jest to muzeum, w którym przemawiają przede wszystkim sami jego bohaterowie. Mottem ekspozycji jest zdanie „Wszystko co Polskę stanowi”, które wypowiedział Jan Paweł II w 1979 r. na placu Zwycięstwa w Warszawie. Muzeum jest państwową instytucją kultury, współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Archidiecezję Warszawską. Ekspozycja główna mieści się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej. Zajmuje ponad 2 tysiące metrów kwadratowych na wysokości 26 metrów. Przestrzeń muzealna podzielona jest na 14 stref, znajdujących się w pierścieniu głównym oraz 4 w przestrzeni bocznej. Każde z pomieszczeń związane jest z kluczowym momentem życia patronów placówki. Trafnie wybrane cytaty oraz materiały ikonograficzne i filmowe tworzą chronologicznie uporządkowaną drogę, ale każda strefa zaskakuje indywidualnym rozwiązaniem. To absolutnie niepowtarzalne miejsce powinno być obowiązkowym punktem do odwiedzenia dla każdego, kto poczuwa się do polskiej wspólnoty i komu bliskie są wartości, które stanowią fundament naszej tożsamości.
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
(Fragment ekspozycji w Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Fot. Tadeusz Święchowicz, 1 marca 2020 r)

Aktualności

 
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.